Zamknij

KUL otworzy nowy kierunek. Już za rok będzie kształcił przyszłych lekarzy

27.06.2022 10:12
Przemysław Czarnek
fot. Krzysztof Radzki/East News

To już pewne. Za rok na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim będzie można studiować medycynę. Uczelnia uzyskała zgodę Ministra Edukacji i Nauki oraz pozytywne rekomendacje Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Ministra Zdrowia.

O planach uruchomienia kierunku lekarskiego władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mówiły już od dawna. Teraz jest już to pewne. Uczelnia otrzymała właśnie wszystkie potrzebne pozwolenia, czyli zgodę Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka (który jest zresztą wykładowcą i czynnym pracownikiem tej uczelni) oraz pozytywne rekomendacje Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Ministra Zdrowia.

Medycyna na KUL już za rok

„To bardzo ważny moment w ponad stuletniej historii naszego uniwersytetu” - podsumował starania uczelni rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał też: „Studia medyczne są prowadzone przez uniwersytety katolickie w wielu krajach na świecie. Naturalną rzeczą jest byśmy dołączyli do ich grona. Kształcąc nowych lekarzy, odpowiemy także na potrzeby społeczne, związane z dostępem do świadczeń zdrowotnych”.

W liście, który czytano w kościołach w Wielkanoc, rektor KUL przedstawiając plany uczelni, stwierdził też, że otworzenie takiego kierunku „pozwoli kształcić lekarzy posiadających nie tylko fachową wiedzę medyczną, ale także głęboką formację duchową.”

Kierunek lekarski na KUL-u zostanie uruchomiony już za rok, w 2023 roku. Uczelnia nawiązała w tej sprawie współpracę m.in. z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Przyszli lekarze zajęcia mają mieć w kampusie na lubelskim Konstantynowie (główny kampus uczelni jest w centrum Lublina), bo tam uczelnia ma m.in. nowoczesne laboratoria. Na KUL-u prowadzone są już takie kierunki jak: pielęgniarstwo, czy położnictwo. Początkowo medycynę będzie mogło studiować tu 60 osób, ale z każdym rokiem ich liczba ma się zwiększać. W planach jest także uruchomienie tego kierunku w języku angielskim.

KUL w rankingu najlepszych uczelni

Przypomnijmy, że według najnowszego, prestiżowego Rankingu Szkół Wyższych 2022 przygotowanego przez fundację „Perspektywy” Katolicki Uniwersytet Lubelski zajął 47. miejsce (rok temu był 43.) w ogólnym zestawieniu uczelni akademickich. Najwyżej oceniono tu studia humanistyczne, a konkretnie filozofię, która zajęła 3. miejsce i historię z 6. pozycją. W rankingu oceniającym kierunki medyczne i o zdrowiu nie znalazło się ani położnictwo, ani pielęgniarstwo prowadzone na KUL-u.

RadioZET.pl

C