Prawie jak CSI. Policjanci uczą się obsługi nowoczesnej technologii do odnajdywania zaginionych

Redakcja
26.10.2017 12:27
Prawie jak CSI. Policjanci uczą się obsługi nowoczesnej technologii do odnajdywania zaginionych
fot. Policja

Muszą działać szybko i profesjonalnie. Często od ich zorganizowania zależy ludzkie życie. Oprócz presji czasu, działa na nich także presja rodziny, która zgłosiła zaginięcie kogoś bliskiego. Dlatego poświęcają wiele na to, żeby wciąż udoskonalać swoje umiejętności i jak najlepiej wykorzystywać dostępne środki. Policyjni poszukiwacze z Warmii i Mazur – bo o nich mowa – wymienili doświadczenia podczas szkolenia.

W ciągu ostatnich trzech dni (23-25.10.2017) w okolicach Olsztynka na szkoleniu spotkali się policjanci z Warmii i Mazur, wyspecjalizowani w poszukiwaniu osób zaginionych i poszukiwanych przez organy ścigania. Szkolenie zostało zorganizowane przez Zespół ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Jak podkreśla koordynator prac zespołu z KWP w Olsztynie: "Celem tego szkolenia jest osiągnięcie przez policjantów pionu kryminalnego jeszcze wyższego poziomu efektywności prowadzonych działań poszukiwawczych. By to zrobić chcemy sięgać po nowoczesne środki i technologie, umożliwiające najpierw sprawne planowanie, a później kompleksowe przeszukiwania określonego terenu".

Przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, w ramach unijnego projektu "Doposażenie Policji województwa warmińsko - mazurskiego w urządzenia nawigacyjne w celu poprawy skuteczności prowadzonych działań poszukiwawczo - ratunkowych na terenach niezurbanizowanych", zakupionych zostało 49 urządzeń geolokalizacyjnych, które trafią nie tylko do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, ale także do jednostek powiatowych. Dzięki temu garnizon warmińsko-mazurskiej policji jako pierwszy w kraju może pochwalić się takim przedsięwzięciem. Wybór producenta i i rodzaju urządzenia został podyktowany dotychczasowymi doświadczeniami grup ratowniczo – poszukiwawczych w Polsce, a także tym, aby zapewnić kompatybilność systemów wspomagających czynności poszukiwawcze poszczególnych służb.

Za pomocą zakupionego sprzętu będzie można podnieść jakość i efektywność prowadzonych działań poszukiwawczo - ratowniczych, tworzyć mapy sytuacyjne zaistniałych zagrożeń, a także skrócić czas prowadzonych działań poszukiwawczych, poprzez eliminacje terenu, który został już sprawdzony. W trakcie prowadzonych działań operacyjno - rozpoznawczych urządzenia GPS będą wykorzystywane również do walki z kłusownictwem oraz innymi przestępstwami i wykroczeniami przeciwko środowisku naturalnemu.

Do udziału w szkoleniu zaproszeni zostali także przedstawiciele Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji, które funkcjonuje od 2013 roku. Bliska współpraca policjantów z Warmii i Mazur z kolegami z KGP wielokrotnie skutkowała skutecznym zakończeniem poszukiwań. Funkcjonariusze z KGP na szkolenie przyjechali pojazdem, który wykorzystywany jest przez nich podczas prowadzonych działań poszukiwawczych. Jest on mobilnym centrum dowodzenia w trakcie takich akcji. Swoją wiedzą i doświadczeniem z policjantami podzielił się asp. szt. Piotr Cabański, który podkreślał znaczącą rolę planisty w trakcie poszukiwań.

Oprogramowanie, którego obsługi uczyli się policjanci, ma za zadanie pomóc w ocenie postępów prowadzonych działań i ewentualnie na bieżąco wprowadzać ich korektę. Dzięki niemu łatwiej i szybciej będzie można też zapewnić bezpieczne przekazanie osoby odnalezionej pod opiekę medyczną.

ciss

Swoją część szkolenia przeprowadzili także przedstawiciele służby medycznej, a dokładnie ochotnicy z Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Olsztynie. Ważną rolę ratowników z PCK podczas poszukiwań podkreślają sami policjanci, zwracając uwagę na szeroką wiedzę ratowników i znakomite wyposażenie, które w warunkach polowych jest nieocenione.

RadioZET.pl/policja/maal