Kaczyński, Morawiecki i Duda klęczą przed Banderą: Ten obrazek to fejk. Tłumaczymy, jak jest naprawdę

Redakcja
20.02.2018 14:57
Kaczyński, Duda, Morawiecki klęczą przed Banderą
fot. Andrej Ermolenko. Po lewej nieautoryzowana przeróbka, po prawej oryginalna grafika

Po sieci zaczęły krążyć różne wersje grafiki, na której na klęczkach modły wznoszą polscy politycy: prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Zmienia się tylko obiekt ich czci. Większość obrazków, które przedostały się jednak do polskiego internetu, to przeróbki. Tłumaczymy, o co w tym wszystkim chodzi.

Największą popularność w social media zrobiła wersja, na której Polacy klęczą przed Wołodymyrem Wiatrowyczem, szefem ukraińskiego IPN. Obrazek wywołał oburzenie wśród polskich internautów, a wiarygodności dodawało mu zamieszanie wokół nowelizacji ustawy o IPN, która to wzburzyła z kolei Ukraińców.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

tydzienipn

Sprawa zainteresowała prawicowy portal wMeritum.pl, który trafnie zdiagnozował „fejka”, jednak swoje śledztwo zatrzymał w momencie, w którym znalazł inną wersję obrazka, na którym Wiatrowycza zastąpił Stepan Bandera, ukraiński nacjonalista współodpowiedzialny za mordowanie Polaków na Wołyniu.

Zagłosuj

Jak oceniasz relacje polsko-ukraińskie?

Liczba głosów:

tydzienbandera

wMeritum.pl pokusiło się nawet o odrobinę moralizatorstwa. „Takie działania propagowane przez ukraińskich internautów z pewnością nie przyczynią się do poprawy relacji pomiędzy naszymi państwa. Co więcej, jedynie podgrzeją i tak wystarczająco napiętą atmosferę” — napisał autor materiału.

W kwestii samego obrazka nie miał jednak zupełnie racji i przyczynił się do rozpowszechniania kompletnej nieprawdy. Skąd więc wzięła się ta nieszczęsna grafika?

Wszystko rzeczywiście zaczęło się na Ukrainie, a dokładnie w redakcji pisma „Tyzhden”, które poświęciło jeden z numerów sytuacji politycznej w Polsce. Jeden z grafików, Andrej Ermolenko, na okładkę zaproponował właśnie dowcipny układ klęczących polityków. W oryginale jednak Duda, Morawiecki i Kaczyński nie klęczą ani przed Wiatrowyczem, ani przed Banderą, tylko przed... marszałkiem Piłsudskim.

tydzienpils

Grafik wrzucił swoje dzieło na Facebooka, następnie użytkownicy zaczęli wrzucać komentarze i przeróbki, m.in. te, które możecie zobaczyć wyżej. Co ciekawe, podczas dyskusji, stwierdzono też, że PiS-owi bliżej miałoby być do Dmowskiego niż do Piłsudskiego. Ostatecznie magazyn nie kupił tej grafiki. Zamiast tego na okładkę trafił kolaż zdjęć twarzy polityków obozu PiS i Piłsudskiego, który możecie zobaczyć poniżej.

tydziendudapils

Artykuł, który spowodował zamieszanie, możecie przeczytać tutaj.

RadioZET.pl/maal