Kaczyński chce porozumienia z Niemcami, ale jest jeden warunek. "Musimy zająć twarde stanowisko"

Redakcja
16.03.2017 13:09
Jarosław Kaczyński
fot. ONS.pl

Na pewno musimy się starać porozumieć z Niemcami, ale aby to było możliwie, musimy zajmować twarde stanowisko - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany w wywiadzie dla portalu Salon24 o warunki współpracy polsko-niemieckiej.

„- Bez utwardzenia naszej postawy, ale i bez różnego rodzaju zmian wewnętrznych, bez budowy silnego, a nie teoretycznego państwa, bez sprawnych służb specjalnych, które piszą raporty dla premiera, po których ja musiałem wzywać szefa wywiadu i pytać "czy to jest pisane w Warszawie, czy w Berlinie?, nic tu nie zdziałamy - powiedział Kaczyński w opublikowanym w czwartek wywiadzie mówiąc o stosunkach polsko-niemieckich.

Zagłosuj

Czy zgadzasz się ze słowami prezesa PiS?

Liczba głosów:

- Jak to powiedział Nicolas Sarkozy mojemu śp. bratu: Niemcy nigdy nie ustępują. A mówił to przedstawiciel Francji, państwa bardzo silnego, pod wieloma względami silniejszego niż Niemcy - zaznaczył lider PiS. - Na pewno musimy się starać porozumieć. Ale, aby to było możliwie, musimy zajmować twarde stanowisko” - oświadczył.

Zobacz także

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Pytany o kanclerz Niemiec Angelę Merkel ocenił, że "bez niej przecież nie byłoby Brexitu". - A następnie sama sobie strzeliła w kolano, wysyłając Franka-Waltera Steinmeiera na prezydenta i otwierając drogę dla Martina Schulza - zaznaczył Kaczyński.

Jego zdaniem Merkel "stworzyła sytuację, w której jej zwycięstwo wyborcze staje się mocno zagrożone". - I w związku z tym także zmienił się jej stosunek do (Donalda) Tuska. Ona wcześniej dość letnio go broniła, a jej współpracownicy mówili nawet przy końcu roku, że jeśli się sprzeciwimy, to go nie wybiorą. A potem to się zmieniło. To zmiana ostatnich miesięcy i tygodni” - zauważył lider PiS.

RadioZET.pl/PAP/MaAl