Zamknij

PiS dąży do zakazu aborcji z powodu choroby dziecka. Kaczyński: Nie wycofujemy się

Redakcja
06.04.2017 15:59
Kaczyński
fot. Flickr

PiS w żadnym wypadku nie wycofuje się z dążenia do zakazu aborcji z powodu choroby dziecka. Będziemy chcieli to przeprowadzić w sytuacji, która nie spowoduje ostrych protestów -– powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego”.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, „zakaz aborcji eugenicznej ma szanse na wprowadzenie w stosunkowo nieodległym czasie, choć w nieco inny sposób, niż próbowano do tej pory”.

Nie wycofujemy się

- PiS w żadnym wypadku nie wycofuje się z dążenia do zakazu aborcji z powodu choroby dziecka. Jednak będziemy chcieli to przeprowadzić w sytuacji, która nie spowoduje tak ostrych protestów, jak miało to miejsce jesienią -– powiedział prezes PiS.

- Na razie nie chcę wchodzić w szczegóły, ale sprawa będzie rozwiązywana na płaszczyźnie prawnej -– stwierdził. Przypomniał również, że jest już program „"Za życiem"”, który przewiduje pomoc dla matek w tzw. trudnych ciążach i rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.

Różne opinie w ramach PiS

- Na pewno będziemy starali się zmienić stosunek ludzi do osób z zespołem Downa, a z powodu tej choroby przeprowadza się ponad 95 procent aborcji w Polsce –- dodał.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Jak stwierdził Kaczyński, stosunek do aborcji wśród posłów klubu PiS jest zróżnicowany, ale dla niego sprawa jest ważna i będzie dążył do tego, aby ją skutecznie rozwiązać. Dodał, że jednak „nie jest w stanie odpowiadać za działanie innych ludzi, na których sumienia nie ma wpływu”.

Napięcia między Dudą a Macierewiczem - niepotrzebne

Jarosław Kaczyński mówił również o napięciach pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a szefem MON Antonim Macierewiczem.

- To mnie bardzo niepokoi, bo jest zupełnie niepotrzebne. Konstytucyjne uprawnienia prezydenta w stosunku do armii są oczywiste i absolutnie należy tego przestrzegać. Prezydent personifikuje państwo i należy mu się szacunek. Zrobię wszystko, aby ten spór się zakończył –- zadeklarował.

RadioZET.pl/PAP/MP