Zamknij

Kaczyński dla „GPC”: nominacja Czaputowicza jest pewnym eksperymentem

Redakcja
26.01.2018 07:55
Kaczyński dla „GPC”: nominacja Czaputowicza jest pewnym eksperymentem
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Nie ma mowy o tym, by Polska oddawała decyzję ws. reformy sądownictwa Trybunałowi Sprawiedliwości. To nasza wewnętrzna kompetencja gwarantowana prawem Unii Europejskiej — mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński w piątkowej „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Rozmowa jest fragmentem wywiadu z Kaczyńskim, który ma się ukazać w środowym wydaniu „Gazety Polskiej”.

Lider PiS zapytany, czy nie obawia się, że część tzw. twardego elektoratu PiS nie zrozumie zmian w rządzie i będzie miała poczucie rozczarowania, powiedział: „Oczywiście, że biorę to pod uwagę i dlatego podczas ostatniej miesięcznicy odstąpiłem od swojego zwyczaju unikania wówczas tematów czysto politycznych i zwróciłem się wprost do tej najwierniejszej części naszych zwolenników. Poprosiłem, by mi zaufali. I nadal o to proszę...”

Jak zaznaczył, program głębokich zmian nie będzie wyhamowany, a wprost przeciwnie. — Nie ma mowy o żadnym dogadywaniu się z siłami, które od lat traktowały Polskę jako swój prywatny łup. Nie zmieniamy kursu. Być może czasami przyjdzie nam iść do celu nieco krętą drogą — taka jest polityka — ale cel się nie zmienia i jest on nadal celem naszego twardego elektoratu — radykalna zmiana Rzeczypospolitej — powiedział Kaczyński.

Zapytany, czy nie ma obawy, że wszyscy nowi ministrowie to zrozumieli i w tym kontekście chodziło o szefa MSZ Jacka Czaputowicza, lider PiS powiedział, że nie jest tajemnicą, iż tym resortem miała pokierować inna osoba, ale w ostatniej chwili się z tej misji wycofała. — Z tego punktu widzenia kandydatura pana ministra Czaputowicza jest pewnym eksperymentem, ale wierzę, że udanym — powiedział.

Zobacz także

Na uwagę dziennikarza, że ten eksperyment „nie miał dobrego startu”, Kaczyński powiedział: „To prawda, ale mogę państwa zapewnić, że wszystko już zostało wyjaśnione. Pan minister niedostatecznie precyzyjnie się wypowiedział. Nie ma oczywiście mowy o tym, by Polska oddawała decyzję ws. reformy sądownictwa Trybunałowi Sprawiedliwości. To nasza wewnętrzna kompetencja gwarantowana prawem Unii Europejskiej, żadnego międzynarodowego arbitrażu w tej sprawie nie będzie”.

Zobacz także

Zapytany o wypowiedź ministra SZ dot. reparacji lider PiS powiedział: „Pierwsza wypowiedź pana ministra została źle zrozumiana, w kolejnych odniósł się już precyzyjniej do sprawy i powiedział bardzo dobrze — Niemcy zgodziły się na dialog w tym zakresie, to niosąca nadzieję deklaracja z ich strony” — dodał. 

RadioZET.pl/PAP, GPC/KM