Zamknij

Kaczyński: Na 10 kwietnia nie będzie raportu końcowego ws. katastrofy smoleńskiej

Redakcja
03.04.2018 09:01
Kaczyński
fot. East News

Nie będzie końcowego raportu ws. katastrofy smoleńskiej na ósmą rocznicę tragedii, 10 kwietnia br. Będzie za to raport częściowy, który pokaże, co bezsprzecznie zostało już ustalone — powiedział w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” prezes PiS Jarosław Kaczyński.

— Wiemy, że końcowego raportu nie będzie na ósmą rocznicę tragedii. Będzie za to raport częściowy, który — tak mniemam — szczegółowo pokaże, co bezsprzecznie zostało już ustalone — powiedział Kaczyński. Jak dodał, raport częściowy wskaże także pytania, na które podkomisja Antoniego Macierewicza będzie szukała odpowiedzi.

Kiedy raport końcowy ws. katastrofy smoleńskiej?

Według Kaczyńskiego „niezwykle ważne, a może nawet przełomowe” mogą okazać się wyniki prac amerykańskich ekspertów, którzy kilka tygodni temu pracowali w Mińsku Mazowieckim na bliźniaczym samolocie Tu-154.

— Jednak na nie jeszcze musimy poczekać. To niezwykle precyzyjne, zaawansowane technicznie analizy wymagające czasu. Według zapowiedzi badania te zajmą około roku, może nawet nieco dłużej — podkreślił prezes PiS.

Zaznaczył, że uzupełnieniem tej pracy będą działania zespołu ekspertów powołanych przez prokuraturę.

Zagłosuj

Co wydarzyło się w Smoleńsku?

Liczba głosów:

Na uwagę, że w składzie tego gremium znalazły się dwie osoby w większym bądź mniejszym stopniu kojarzone ze współpracą z instytucjami propagandy Kremla, Kaczyński odparł: „słyszałem o tych zastrzeżeniach”.

Kwestia rosyjska

Na uwagę dziennikarzy „Gazety Polskiej”, że jeden z ekspertów prokuratury to komentator Russia Today i agencji Sputnik, lider PiS odpowiedział: „Wiem, że sprawa jest sprawdzana. Także przez służby specjalne. Zastrzeżenia nie wyglądają na bezpodstawne. Z tego, co wiem, prokuratura nie zawarła jeszcze ostatecznych umów”.

Kaczyński był pytany także, czy Polska może obawiać się rosyjskich działań, gdyby udział służb tego państwa w tragedii smoleńskiej został udowodniony lub mocno uprawdopodobniony.

— W mojej ocenie nie. Gdyby taki udział został wykazany, to zapewne Kreml zachowałby się tak jak w przypadku wszystkich innych udowodnionych Rosji zbrodni — szedłby w zaparte — powiedział prezes PiS.

Jak podkreślił, jego stanowisko ws. pomocy zagranicznej dot. wyjaśniania tragedii z 10 kwietnia 2010 r. jest niezmienne.

— Naiwnością jest sądzić, że ktokolwiek za nas dojdzie do prawdy o przyczynach śmierci delegacji z moim śp. bratem na czele — powiedział prezes PiS.

Fragment wywiadu z Kaczyńskim ukaże się we wtorkowej „Gazecie Polskiej Codziennie”, a całość w środowym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska”.

RadioZET.pl/pap/maal