Kaczyński: Donald Tusk nie będzie już mógł funkcjonować pod flagą biało-czerwoną

Redakcja
09.03.2017 19:19
Kaczyński: Donald Tusk nie będzie już mógł funkcjonować pod flagą biało-czerwoną
fot. PAP

- Stało się bardzo źle. Został wybrany polityk, który łamał wszelkie reguły obowiązujące w UE, przede wszystkim zasadę neutralności - powiedział na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński. Odniósł się do wyboru Donalda Tuska na drugą kadencję na stanowisko szefa Rady Europejskiej.

Zobacz także

Jarosław Kaczyński uważa, że Donald Tusk "bardzo ostro interweniował w sprawy wewnętrzne kraju w momentach wielkiego napięcia".

Dodał, że została złamana zasada funkcjonowania Unii, ponieważ wysokie funkcje w UE obejmują ludzie, którzy nie mają poparcia swojego rodzimego państwa. 

Zagłosuj

Czy zgadzasz się ze słowami prezesa PiS?

Liczba głosów:

Prezes PiS określił Donalda Tuska, jako "człowieka mówiącego nieprawdę". Chodziło o zapewnienie szefa RE o jego neutralności, które zdaniem Kaczyńskiego nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Zobacz także

Kaczyński ostrzegł, że jeśli Tusk wcieli w życie głoszone poglądy dotyczące polityki migracyjnej, Polska będzie musiała płacić bardzo wysokie kary bądź przyjmować emigrantów, co jego zdaniem jest "zagrożeniem dla kraju".

Kaczyński nie szczędził gorzkich słów. Mówił, że były przewodniczący PO "zerwał lojalność z Polską" i nie może występować już po flagą biało-czerwoną. Jego zdaniem Tusk "nie będzie mógł też łączyć swoich interwencji w wewnętrzne sprawy kraju z Polską".

Zobacz także

Prezes PiS zwrócił też uwagę na pozytywną stronę szczytu. Pochwalił premier Szydło. 

- Mamy panią premier, która dzielnie broniła polskich interesów. Wbrew wszystkim potrafiła się  przeciwstawić wszystkim i pokazać, że Polska ma własne zdanie - mówił polityk, dodając, ze za rządów PiS "Polska odzyskuje podmiotowość, którą utraciła w czasie rządów PO".

Zobacz także

Zdaniem prezesa Polska pokazała, że "nie jest pochyłą wierzbą, na którą każdy może wskoczyć". Nie ukrywał jednak zawodu postępowaniem Victora Orbana. Jednakże uważa, że winę za to ponosi zdominowanie Unii przez Niemcy, bo "presja na poszczególnych polityków była ogromna".

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Polityk uważa, że jeśli Unia pójdzie dalej obraną drogą (odmienną od tego, co chcieli jego zdaniem ojcowie założyciele), to będzie kroczyła ku upadkowi. 

Kaczyński został też zapytany o przyszłość polityczną Jacka Saryusz-Wolskiego. Zaprzeczył, jakoby polityk miał przejść do PiS. Zdementował też, że miały mu być obiecane korzyści za kandydowanie. Jacek Saryusz-Wolski miał startować "z pobudek patriotycznych".

RadioZET.pl/KM