Zamknij

Wałęsa wzywa do pojednania. Kaczyński idzie do sądu

Redakcja
06.08.2018 12:35
Wałęsa wzywa do pojednania. Kaczyński idzie do sądu
fot. Stanisław Kowalczyk/EastNews

Prezes PiS Jarosław Kaczyński pozwał byłego prezydenta Lecha Wałęsę. Kaczyński domaga się przeprosin m.in. za słowa, że „nie jest zdrowy, zrównoważony psychicznie”. Jak dodaje Wałęsa, pozew wpłynął do gdańskiego sądu w czerwcu. Kaczyński domaga się przeprosin oraz wpłaty 30 tysięcy złotych na cele społeczne.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformował na Facebooku Wałęsa, Jarosław Kaczyński domaga się przeprosin za trzy kwestie. Po pierwsze za słowa, że „nie jest zdrowy, zrównoważony psychicznie”. Za wpis, w którym Wałęsa zarzucił Kaczyńskiemu, że „podczas lotu samolotu z polską delegacją do Smoleńska, mając świadomość nieodpowiednich warunków pogodowych, kierując się brawurą, wydał polecenie, nakazał lądowanie, czym doprowadził do katastrofy lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010 r.” Ostatnią kwestią jest publicznie wygłoszony zarzut, w którym Wałęsa oskarżył Jarosława Kaczyńskiego i Lecha Kaczyńskiego, że to oni wydali polecenie „wrobienia go” i przypisania mu współpracy z organami bezpieczeństwa PRL. Były prezydent podkreśla, że „wszystko podtrzymuje i na sprawie w sądzie to udowodni”.

Zobacz także

Kilka dni temu Lech Wałęsa wezwał Jarosława Kaczyńskiego do pojednania. „Bracie Kaczyński. Za chwilę Ja i Ty wraz z naszym pokoleniem przeniesiemy się do wieczności. Chciałbym po sobie pozostawić porządek. Chciałbym też przenieść się pojednany z nieprzyjaciółmi. Nawet udało mi się pojednać z Gen Jaruzelskim a z Kiszczakiem nie zdążyłem” – napisał były prezydent.

Jarosław Kaczyński nie odpowiedział na słowa Wałęsy. Do sprawy odniosła się natomiast rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Jej zdaniem „Wałęsy nie można już traktować poważnie”.

RadioZet.pl/bm