Zamknij

Zmiany kadrowe po wyborach w PKW. Przed upływem kadencji

Redakcja
06.12.2017 08:10
Zmiany kadrowe po wyborach w PKW. Przed upływem kadencji
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Państwowa Komisja Wyborcza - w obecnym składzie - zostanie wygaszona przed upływem jej dziewięcioletniej kadencji - dzień po wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Sejmowa komisja nadzwyczajna, która pracuje nad projektem PiS o nowym prawie wyborczym, przegłosowała zapowiadane przez partię rządzącą zmiany. Pozostaje zatwierdzenie ich przez cały Sejm i Senat. To wydaje się być raczej formalnością.

Skład nowej komisji wyborczej budzi spore wątpliwości wielu obywateli. 

Zagłosuj

Zmiany w PKW są potrzebne?

Liczba głosów:

Zamiast niezawisłych sędziów wskazanych przez Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny - tak, jak jest to teraz - w skład PKW wejdą osoby wybrane w większości przez Sejm. Bez wymogu bycia sędzią - wystarczy być prawnikiem. Ma być ich siedmiu. Nie będą mogli zasiadać w żadnej partii. Może jednak zaistnieć sytuacja, że przed mianowaniem dany przedstawiciel po prostu się z partii wypisze. Trybunałowi Konstytucyjnemu i Sądowi Najwyższemu PiS pozwoli wskazać do PKW jednie dwie osoby.

Komisja nadzwyczajna ma zająć się przepisami dotyczącymi wprowadzenia dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 

Dziennik Gazeta Prawna podał, że po zmianach nowym przewodniczącym nowej PKW miałby zostać Mariusz Muszyński, aktualnie wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego, nazywany też sędzią-dublerem. 

RadioZET.pl/JOK, KM