Zamknij

51-latek wciągnął 8-letnią dziewczynkę za sklep i zgwałcił. "Recydywa"

PAP
04.10.2022 18:43

51-letni mężczyzna został skazany przez Sąd Okręgowy w Kaliszu na cztery lata więzienia za zgwałcenie 8-letniej dziewczynki. Pięć lat temu za podobny czyn został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności.

Szpital - zdj. ilustracyjne
fot. Shutterstock/Zdjęcie ilustracyjne

Do zdarzenia doszło w czerwcu 2021 roku w jednej z wielkopolskich wsi w powiecie pleszewskim. Do miejscowego sklepu przyszła po zakupy 8-letnia dziewczynka. Po wyjściu z budynku zaczepił ją 51-letni mieszkaniec wsi. 

Sędzia Anna Zawiślak powiedziała, że mężczyzna chwycił dziewczynkę za rękę, szarpiąc ją i grożąc pobiciem, zaciągnął 8-latkę za drzewa rosnące przy sklepie. Zmusił dziewczynkę do dotykania jego intymnych miejsc, a następnie zgwałcił.

8-latka zgwałcona w pow. pleszewskim. 51-latek skazany

Wina i sprawstwo oskarżonego - zdaniem sędzi Zawiślak - nie budziły najmniejszych wątpliwości. Oskarżony już na etapie postępowania przygotowawczego przyznał się do zarzutu gwałtu. - Działał w warunkach powrotu do przestępstwa, ponieważ pięć lat temu za podobny czyn został skazany na 10 miesięcy więzienia - dodała sędzia. 
 
Kaliski sąd skazał oskarżonego na cztery lata bezwzględnego więzienia. - Oskarżony ma zakaz zajmowania wszelkich stanowisk, wykonywania wszelkich zawodów oraz prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem i edukacją małoletnich lub opieką nad nimi przez 10 lat - powiedziała.
 
Sędzia dodała, że mężczyzna przez 10 lat nie może kontaktować się dziewczynką i zbliżać do niej na odległość mniejszą, niż 50 metrów. - Sąd zasądził środek zabezpieczający w postaci terapii dla osób z zaburzeniami osobowości, mającej na celu zmniejszenie zaburzeń sfery popędowej, korekcji nieprawidłowych zachowań i postaw dotyczących sfery seksualnej, impulsywności i rozładowania agresji - ogłosiła sędzia. Zawiślak podkreśliła, że możliwość wykonania orzeczonego środka należy ustalić na 6 miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub odbyciem przez skazanego kary więzienia.

Kara ograniczona przez zasadę reformationis in peius 

Przestępstwo gwałtu zagrożone jest karą do 12 lat więzienia. Sąd Okręgowy w Kaliszu - zdaniem sędzi Zawiślak - nie mógł wymierzyć surowszej kary, ponieważ orzekał po uchyleniu poprzednio zapadłego wyroku i dlatego był związany zasadą reformationis in peius (łaciński zwrot oznaczający pogorszenie sytuacji skazanego w wyniku wyroku zapadłego w postępowaniu odwoławczym). 
 
Okazało się, że wcześniej proces w tej samej sprawie toczył się już przed Sądem Rejonowym w Pleszewie, gdzie mężczyznę skazano na cztery lata więzienia. Apelację od wyroku do kaliskiego sądu złożył obrońca oskarżonego. Prokuratura apelacji nie złożyła, bowiem uznała wyrok pleszewskiego sądu za słuszny. 
 
W Kaliszu okazało się, że pleszewski sąd nie był właściwym do rozpoznania tej sprawy. Z uwagi na uznanie gwałtu jako zbrodni, akt oskarżenia powinien był trafić do Sądu Okręgowego w Kaliszu, jako sądu pierwszej instancji.

ZOBACZ TAKŻE: 12-latka zgwałcona w pociągu. Pasażerowie niczego nie zauważyli

Dlatego, jak wyjaśnił w rozmowie z PAP prokurator Marcin Kubiak z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp., orzeczenie pleszewskiego sądu musiało zostać uchylone ze względu na wadę i przekazane do Sądu Okręgowego w Kaliszu. Sąd niższej instancji orzekał w sprawie zastrzeżonej do rozpoznania dla sądu rzędu wyższego - powiedział. 
 
Ze względu na powyższe okoliczności i brak środka odwoławczego ze strony prokuratury do pierwszego wyroku Sąd Okręgowy w Kaliszu nie mógł orzec kary surowszej, niż uprzednio zapadła. - Wymierzona kara oscylować musiała w granicach do czterech lat więzienia i takie rozstrzygnięcie znalazło się w wyroku - oświadczyła sędzia Anna Zawiślak. Wyrok jest nieprawomocny.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP - Ewa Bąkowska