Zamknij

Oszukali ponad 600 osób na 62 mln złotych. Zapadł wyrok ws. piramidy finansowej

Redakcja
18.04.2018 14:25
Piramida
fot. Shutterstock

3 i 12 lat więzienia — to wyrok Sądu Okręgowego w Kaliszu dla twórców piramidy finansowej. Dwaj 40-latkowie oferowali 68% za inwestowanie w kampanie reklamowe — ponad 600 osób z całej Polski wpłaciło im ponad 62 miliony złotych, obiecane zyski dostało zaledwie 12 osób. Odczytanie listy poszkodowanych zajęło sądowi ponad godzinę.

Znaczna różnica w zasądzonych karach wynika z faktu, że jeden z mężczyzn współpracował z prokuraturą, dzięki czemu udało się ustalić wiele faktów. Dlatego też mógł liczyć na nadzwyczajne złagodzenie kary.

— Kara została zasądzona w górnych granicach i uważam, że jest surowa oraz adekwatna do czynu — mówi Radiu ZET prokurator Artur Cajdler. — Postępowanie było skomplikowane i zupełnie nietuzinkowe — dodał.

40-latkowie z Kalisza stworzyli swoją nieuczciwą strukturę na wzór głośnej piramidy finansowej z Kanady. Inwestowanie w kampanie reklamowe przedstawiali jako ofertę dla wybranych, kilkaset osób straciło u nich razem 62 mln złotych — niektórzy 5 tysięcy, inni nawet 800 tysięcy.

Zobacz także

Sąd zobowiązał również skazanych do pokrycia strat osób oszukanych, muszą także zapłacić bardzo wysokie koszty sądowe — razem 410 tysięcy złotych, a do tego grzywny.

RadioZET.pl/DW/MP

C