Kamienica przy Hożej 25a: Komisja reprywatyzacyjna zwróciła, ratusz nie może przejąć

Redakcja
27.04.2018 08:32
ul Hoża
fot. Google StreetView

Od ponad miesiąca stołeczny ratusz nie może przejąć kamienicy przy Hożej 25a, którą miastu zwróciła komisja reprywatyzacyjna — ustaliło Radio ZET.  Była to pierwsza decyzja zwrotowa komisji Patryka Jakiego. Według zmian w przepisach, które wprowadzono na wniosek komisji, władze Warszawy miały 7 dni na przejęcie zarządzania budynkiem, 14 na dokonanie wpisu do księgi wieczystej i wprowadzenie dawnych lokatorów.

Nie doszło jednak do tego, bo kolekcjoner kamienic Marek M. nic sobie nie robi z przepisów. Dwa razy urzędnicy ratusza razem z komornikiem sądowym zjawiali się w budynku, aby go przejąć i dwa razy pełnomocnik Marka M. odmawiał podpisania protokołu przekazania nieruchomości, a co za tym idzie, nie oddał urzędnikom dokumentacji budynku.

Adwokat zachowuje się tak, mimo że Marek M. zadeklarował, że przekaże nieruchomość. Co prawda sąd wpisał do ksiąg wieczystych miasto jako właściciela, ale nie dotyczy to prawdopodobnie wszystkich mieszkań. Na razie z sukcesu otrąbionego przez przewodniczącego komisji Patryka Jakiego nici. Urzędnicy ratusza twierdzą, że nie z ich winy.

W związku z reprywatyzacją przy Hożej prokuratorskie zarzuty dostali w listopadzie byli urzędnicy miejskiego Biura Gospodarowania Nieruchomościami. To dawni wicedyrektorzy, Jakub R. i Jerzy M. Zarzucono im niedopełnienie obowiązków służbowych.

RadioZET/MAG/maal