Zamknij

Sinice i bakterie E. coli na Pomorzu. Zamknięto już kilka kąpielisk

18.07.2019 15:55
Kąpieliska
fot. Karolina Misztal/Reporter

W czwartek po południu w przybrzeżnych wodach Zatoki Gdańskiej ponownie pojawiły się sinice. Zamknięte zostały cztery kąpieliska w Gdańsku, a także po jednym w Darłówku Zachodnim, Stepnicy, Gryficach i Sulęczynie. W każdej chwili mogą one zostać ponownie otwarte. Decyzję podejmują na bieżąco ratownicy pracujący na poszczególnych plażach.

Z zamieszczonej na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego mapy, na którą nanoszone są aktualne informacje dotyczące kąpielisk na terenie całego kraju, wynika, że w czwartek zamknięte zostały dwa kąpieliska w gdańskim Brzeźnie - Dom Zdrojowy i Molo oraz kąpieliska Jelitkowo i Jelitkowo Klipper. Jak podkreśla Sanepid, sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie. Wiatr i prądy morskie powodują, że skupiska sinic mogą szybko się przemieszczać.

Sinice: największy wróg plażowicza. Czym grozi spotkanie z sinicami? 

Czerwoną flagę wywieszono także na kąpielisku w Stepnicy na Zalewie Szczecińskim, Gryficach na kąpielisku miejskim Stawek oraz w Sulęczynie (pow. kartuski) na Kaszubach. W obu miejscach sinice zakwitły mimo braku upałów - to one zwykle sprzyjają ich rozwojowi. Służby sanitarne apelują, by zwracać uwagę na ostrzeżenia i nie kąpać się w miejscach, w których tego zakazano.

Czym są sinice?

Sinice to bakterie odporne na złe warunki tlenowe. Większość wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Gdy zagęszczenie sinic w wodzie nie jest zbyt duże, są ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych, produkują też tlen. Przy sprzyjających im warunkach pogodowych, takich jak wysoka temperatura, słaby wiatr i brak opadów, tworzą tzw. zakwity wody - "kożuchy" o różnym zabarwieniu, czasami wydzielające zatęchłe, ziemiste lub trawiaste zapachy. Zakwity mogą też tworzyć piany na brzegach zbiorników.

Jak odróżnić SINICE od GLONÓW? Zapytaliśmy eksperta!

Niektóre sinice mogą produkować toksyny. Kąpiel w zanieczyszczonej nimi wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę czy gorączkę. Dolegliwości mogą pojawić się nawet kilka dni po kąpieli.

Zobacz też: Co kryje w sobie nadmorski piasek?

Bakterie E. coli w Darłówku Zachodnim

Z kolei sławieński sanepid potwierdził w czwartek PAP, że na kąpielisku nr 6 w Darłówku Zachodnim, obejmującym 100 metrów linii brzegowej wprowadzony został zakaz kąpieli ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne. W badaniu próbek wody wykryto bowiem przekroczenie dopuszczalnego stężenia w wodzie bakterii z grupy Escherichia coli.

Zobacz także

Kolejne badanie zaplanowano na piątek. Na razie, do odwołania, obowiązuje zakaz kąpieli. Zakażenie bakterią E. coli powoduje zatrucie pokarmowe, może prowadzić też m.in. do zakażenia dróg moczowych.

GIS ostrzega i informuje o zamknięciu kąpielisk

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa

Ratownicy na poszczególnych kąpieliskach obserwują wodę i to oni - w zależności od jej stanu - podejmują decyzję o tym, czy w wodzie przy danej plaży można zażywać kąpieli. Zamknięte kąpieliska mogą więc jeszcze tego dnia zostać otwarte, z kolei w innych miejscach w każdej chwili może zostać ogłoszony zakaz kąpieli. 

RadioZET.pl/PAP/GIS