Zamknij

Sanepid zamknął 14 kąpielisk nad Bałtykiem. Przez sinice

09.08.2020 13:32
Kąpieliska nad Bałtykiem zamknięte przez sinice
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wystąpienie sinic sprawiło, że Główny Inspektorat Sanitarny zamknął dziś 14 nadmorskich kąpielisk w województwie pomorskim. Nieczynne pozostają też trzy kąpieliska nad jeziorami.

Kąpieliska nad Bałtykiem przeżywają urlopowe oblężenie. Niestety, na 14 z nich doszło do wystąpienia sinic i w związku z tym GIS zadecydował o ich czasowym zamknięciu.

Informacja pojawiła się w serwisie Inspektoratu ze specjalną mapą. Widzimy na niech, że 14 kąpielisk w woj. pomorskim pozostaje zamkniętych.

14 kąpielisk nad Bałtykiem nieczynnych przez sinice

Jak podał GIS, sinice uniemożliwiają korzystanie z wody we wszystkich kąpieliskach zorganizowanych w Sopocie (9). Czerwona flaga zawisła też na trzech plażach w Gdańsku - Jelitkowo, Klipper Jelitkowo, Stogi. Zakaz kąpieli obowiązuje też w Mikoszewie oraz na „Małej plaży” w Helu.

Zobacz także

Pomorski Sanepid zastrzega, że stan wody stan wody w poszczególnych kąpieliskach może ulec zmianie. Prądy morskie lub wiatr mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne – zamknięte.

Prosimy o sprawdzanie aktualnej sytuacji na danym kąpielisku na http://sk.gis.gov.pl. Sytuacja jest bardzo dynamiczna a komunikaty szybko potrafią się dezaktualizować

- informowała dziś Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

Zobacz także

Zakwity sinic utrzymują się na trzech jeziorach: Przywidzkim w powiecie gdańskim oraz jeziorze Jasień w powiecie bytowskim, czy jeziorze Żuczek w powiecie człuchowskim.

RadioZET.pl/PAP