Zamknij

Sąd Najwyższy: Sędzia, który porównał J. Kaczyńskiego do Hitlera, z upomnieniem

16.05.2019 11:52
Sąd Najwyższy: Sędzia, który porównał J. Kaczyńskiego do Hitlera, z upomnieniem
fot. Jan GRACZYNSKI/East News

Jarosław Kaczyński został porównany przez sędziego Cezarego Skwarę do Hitlera. Sprawa ciągnęła się w sądach ponad 2,5 roku. Dziś Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uznała, że sędziemu należy się kara upomnienia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jarosław Kaczyński został porównany przez sędziego Cezarego Skwarę do Hitlera. Sprawa ciągnęła się przed sądami przez ponad 2,5 roku. Dziś Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego wydała prawomocne orzeczenie.
We wrześniu 2016 roku sędzia Cezary Skwara napisał na Twitterze krytyczny post o Jarosławie Kaczyńskim. Porównał go wprost do Adolfa Hitlera, pisząc z oficjalnego konta warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów „Iustitia”:

„Niczym Fuehrer. Też wszystko poświęcił dla narodu. Ein Volk, ein Reich, ein Fuehrer. To nawet nie jest już zabawne”.

Sprawa ciągnęła się przez ponad 2,5 roku. Autor słów wniósł od przedostatniego wyroku o uniewinnienie, a Prokurator Generalny o surowszą karę – naganę.

Dzisiejsze orzeczenie Izby Dyscyplinarnej SN jest ostateczne. Sędziowie podtrzymali wyrok sądu I instancji, przewidujący karę upomnienia. W uzasadnieniu sędzia Paweł Czubik podkreślił, że „kara upomnienia jest adekwatną, współmierną oraz wystarczająco dolegliwą”. W ocenie sądu czyn został popełniony umyślnie. Izba Dyscyplinarna dostrzegła, że po zamieszczeniu obraźliwego wpisu sędzia Skwara zachował się „modelowo”.

Usunął wpis, przeprosił, wyjaśnił, że komentarz nie jest stanowiskiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, tylko jego prywatnym zdaniem. Zrezygnował z funkcji członka zarządu warszawskiego oddziału i z członka stowarzyszenia.

ocenił Sąd Najwyższy

Za karą upomnienia przeważył „stopień społecznej szkodliwości czynu”.

– Obwiniony naruszył dobra o dużym znaczeniu, godność sędziego oraz prestiż polskiego sądownictwa [...], nierozważnie narażając na szwank wizerunek sędziów, jako zaangażowany po jednej ze stron sporu politycznego – wskazuje uzasadnienie.

Zobacz także

W lipcu 2017 roku Sąd Apelacyjny w Lublinie umorzył postępowanie wobec sędziego Skwary, ale zostało ono wznowione decyzją Izby Dyscyplinarnej SN. Sąd Najwyższy uznał wtedy, że nieprawidłowo uznano przy wyroku umarzającym niską społeczną szkodliwość czynu.

źródło: PAP/Radio ZET