Ratował ludzi na A6. Ukraiński kierowca stara się o polskie obywatelstwo

18.06.2019 00:06
Karambol na A6. Kierowca TIR-a z Ukrainy ubiega się o polskie obywatelstwo
fot. ANDRZEJ SZKOCKI / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Ukraiński kierowca TIR-a, Andryj Sirowatski, który po karambolu na A6 pod Szczecinem uratował z płonących samochodów trzy osoby, stara się o polskie obywatelstwo. W poniedziałek marszałek województwa zachodniopomorskiego zapewnił, że zwróci się w tej sprawie do prezydenta Andrzeja Dudy.

W tragicznym wypadku na A6 zginęło sześć osób. Ofiar mogłoby być więcej, gdyby nie Andryj Sirowatski, którego Polacy okrzyknęli bohaterem, a który sam za bohatera się nie uważa. „Nic takiego nie zrobiłem. Zrobiłem, co musiałem. Szkoda, że nie było więcej czasu. Wszystko działo się bardzo szybko” – mówił w rozmowie z Polsat News.

Zobacz także

Za tę postawę Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, wręczył Ukraińcowi w poniedziałek list z podziękowaniami.

W trudnej chwili, ryzykując własnym życiem, potrafił wyciągać z płonących samochodów inne osoby. Chciałem panu i całej pana rodzinie podziękować i pogratulować wspaniałej postawy. To jest list z podziękowaniami, który chcę w imieniu własnym, ale myślę, że także w imieniu każdego mieszkańca Pomorza Zachodniego, dziś panu wręczyć.

powiedział Geblewicz

Wojewoda dodał, że Sirowatski i jego rodzina ubiegają się obecnie o polskie obywatelstwo. Jak zapewnił, ma zamiar wystąpić w tej sprawie do prezydenta Andrzeja Dudy i prosić go pozytywne rozpatrzenie tej prośby. „Swoją postawą udowodnił, iż będzie wzbogacał nasze społeczeństwo. Obecnie pan Andrij mieszka na terenie województwa lubuskiego, ale kto wie, może rozkocha się też w Pomorzu Zachodnim” – powiedział Geblewicz.

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24