Zamknij

PiS chce, żeby w Polsce było jak w Niemczech. Kanclerz zapewni krajowi stabilność?

Redakcja
27.09.2017 11:07
PiS chce, żeby w Polsce było jak w Niemczech. Kanclerz zapewni krajowi stabilność?
fot. Agencja Gazeta

Gdybyśmy mieli kampanię przedreferendalną ws. zmian w konstytucji, zdecydowanie byłbym za systemem kanclerskim. Jest bardziej stabilny, a Polska potrzebuje takiej stabilności - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Karczewski zapytany, czy chciałby takiego referendum, gdzie zostałoby sformułowane pytanie: system kanclerski czy prezydencki, odpowiedział: - Jeżeli w wyniku debaty dojdziemy do tego, że należy zadać takie pytanie, to tak.

- Jeśliby padło takie pytanie i mielibyśmy kampanię przedreferendalną, to ja byłbym za systemem nie prezydenckim, tylko zdecydowanie za systemem kanclerskim. On mi się bardziej podoba, jest bardziej stabilny, a Polska potrzebuje takiej stabilności - powiedział Karczewski.

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" ocenił, że "trzeba napisać nową konstytucję".

Zagłosuj

Jak oceniasz dwa lata Andrzeja Dudy na stanowisku prezydenta?

Liczba głosów:

- Mamy teraz dobry czas, żeby to zrobić, sprzyja temu choćby atmosfera związana ze stuleciem niepodległości. Jest okazja, żeby spytać Polaków, jakiego chcą ustroju - podkreślił

Jak zauważył, konstytucja z 1997 r. ma wiele niedostatków. - Pokazała to nawet wstępna dyskusja nad moją reformą sądów. Okazało się, że według PiS nie mogę wyznaczyć członków KRS, o ile dojdzie do pata. A przecież jestem według innego konstytucyjnego przepisu gwarantem ciągłości władzy państwowej - mówił Andrzej Duda.

- Widzę tu sprzeczność. Te niedoskonałości warto poprawić. Ale ja stawiam problem bardziej zasadniczo. Jeśli prezydent wybierany w wyborach powszechnych, to silniejszy, zwłaszcza o uprawnienia związane z polityką zagraniczną. Albo system kanclerski, ale wtedy prezydenta powinien wybierać parlament - mówił w wywiadzie dla "DGP" prezydent Duda.

Prezydent ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w Święto Konstytucji 3 Maja. Prezydent chce, by referendum to odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada. 11 listopada, to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych.

RadioZET.pl/pap/maal