Zamknij

Kard. Nycz o pedofilii w Kościele: Trzeba ujawniać i odpowiadać świętością

Redakcja
03.01.2019 10:41

Kardynał Nycz wypowiedział się w kwestii skandali seksualnych ujawnionych w polskim Kościele. Jak zaznaczył, Kościół potrafi za nie przepraszać, a także reagować, by przypadki pedofilii nie zdarzały się w przyszłości.

kard. nycz pedofilia w kościele
fot. Bartosz KRUPA/East News

Walka z pedofilią w Kościele „to nie jest proste zadanie” – powiedział PAP kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski zaznaczył jednak, że w wielu diecezjach wdrożono już odpowiedni "program prewencji", tj. szkolenie katechetów, księży i wszystkich tych, którzy w organizacjach kościelnych mają kontakt z nieletnimi. Jak zapowiedział, „to nie koniec działań, to zaledwie początek procesu”.

- Kościół w Polsce, jako jedno z niewielu środowisk, zrobił bardzo dużo w zakresie tego, co się nazywa szukaniem i ujawnianiem tych spraw, które nie powinny się nigdy zdarzyć. I za nie Kościół potrafi przepraszać i musi przepraszać, a także ujawniać. Kościół zrobił też już wiele, by zawsze odpowiednio reagować na wszelkie ujawnione przypadki nadużyć oraz maksymalnie wykluczać możliwość powtarzania się ich w przyszłości – mówił kardynał.

Zobacz także

Jak podkreślił, „w kwestii nadużyć seksualnych duchownych nie można wchodzić w ukrywanie czegokolwiek”. Dodał jednocześnie, że „odpowiedzią na skandale seksualne z udziałem duchownych, o których głośno było w mediach w ostatnich miesiącach – w Kościele powszechnym obu Ameryk, w Australii i także w Polsce – powinna być świętość".

RadioZET.pl/PAP/MK