Zamknij

Czekał na izbach przyjęć 10 godzin. Kara dla szpitala za śmierć pacjenta

10.07.2019 15:57
Czekał na izbach przyjęć 10 godzin. Kara dla szpitala za śmierć pacjenta
fot. Piotr Hukalo/East News

Karę umowną, w nieznanej publicznie kwocie, nałożył NFZ na szpital w Rydułtowicach. W marcu tego roku po 10-godzinnym oczekiwaniu na izbach przyjęć w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowicach (woj. śląskie ) zmarł pacjent potrzebujący pomocy.

Informację o karze przekazał Polskiej Agencji Prasowej dyrektor Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim, Dorota Kowalska.

Do koszmaru pacjenta doszło 19 marca. 35-letni budowlaniec spędził na izbie przyjęć -  według relacji bliskich – ponad 10 godzin. Doczekał się jedynie badania krwi i EKG. Odesłany na SOR do filii w Rydułtowicach nie został przyjęty - powodem miał być brak wolnych miejsc i łóżek. Pacjent wrócił do wodzisławskiego szpitala. Zmarł na sali operacyjnej, gdy na ratunek było już za późno... 

Zobacz także

Po tragedii NFZ przystąpił do kontroli szpitali w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowicach. Działania pierwszego ocenił pozytywnie, również w kontekście... działania izby przyjęć.

NFZ pozytywnie ocenił: zapewnienie całodobowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej na izbie przyjęć oraz organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej oraz dostępność do tych świadczeń na izbie przyjęć w Wodzisławiu Śląskim. NFZ negatywnie ocenił: organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej oraz dostępność do tych świadczeń na izbie przyjęć oraz oddziale chorób wewnętrznych (…) w szpitalu w Rydułtowach oraz prawidłowość postępowania i prowadzenia dokumentacji w odniesieniu do pacjenta

dyrektor szpitala w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowicach, Dorota Kowalska, dla PAP

W związku z oceną dyrekcja lecznicy podjęła decyzję o wyciągnięciu konsekwencji dyscyplinarnych wobec lekarzy pełniących dyżur w Rydułtowach. Nie znamy "kary umownej" nałożonej na szpital. Osobne kontrole prowadzi prokuratura i rzecznik praw pacjenta.

RadioZET.pl/PAP/Tuwodzislaw.pl