Zamknij

Chcieli wejść na Śnieżkę w bieliźnie. Doznali hipotermii

Redakcja
06.12.2018 17:32
Chcieli wejść na Śnieżkę w bieliźnie. Doznali hipotermii

Postanowili zdobyć Śnieżkę w grudniu, za to w letnich nastrojach i… strojach. W góry wybrali się ubrani w kostiumy kąpielowe i szorty. Śnieżki nie zdobyli, osiągnęli za to szczyt głupoty. Pomagać musiało GOPR, bo turyści doznali hipotermii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak informuje wrocławska „Gazeta Wyborcza”, ratownicy we wtorek zostali wezwani do położonego na przełęczy pod Śnieżką schroniska.

- Około 12:20 ratownik dyżurny ze stacji centralnej GOPR w Jeleniej Górze otrzymał zgłoszenie, że w schronisku „Dom Śląski”, które znajduje się na przełęczy pod Śnieżką na wysokości 1400 m n.p.m., są osoby, u których zauważa się objawy wychłodzenia, a nawet że może być to początek hipotermii – powiedział w rozmowie z gazetą Grzegorz Tarczewski z Karkonoskiej Grupy GOPR.

Zgłoszenie dotyczyło trzech osób, na miejscu okazało się jednak, że turystów jest aż siedmioro. Wszyscy ubrani byli tylko w bieliznę, nikt nie miał przy sobie dodatkowej odzieży, a temperatura tego dnia sięgała zaledwie 0,5 stopnia Celsjusza.

Zobacz także

Ratownicy udzielili turystom pierwszej pomocy na miejscu, potem... musieli ich znosić. Żadna z siedmiu osób, nie była w stanie zejść z gór samodzielnie. Wszyscy trafili do szpitala.

Jak podkreślają GOPR-owcy, takie zachowanie to skrajna nieodpowiedzialność.

- Osoby, które biorą udział w takim „evencie”, powinny się zastanowić, co w sytuacji, kiedy zostanie zaangażowana służba ratownicza, bo ktoś nie był w stanie sprostać postawionemu sobie wyzwaniu, a w tym momencie pomocy będzie potrzebował ktoś inny – mówi Grzegorz Tarczewski.

Jak jednak dodaje, takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Gazeta Wyborcza zauważa, że podobna „próba” planowana jest na sobotę. Tym razem to tzw. „Icemani” zamierzają zdobyć Śnieżkę w samej bieliźnie. Chcą przy tym zebrać pieniądze na szczytny cel.

RadioZET.pl/gazeta.pl/JŚ