Zamknij

Raper Pjus nie żyje. Autor "Głośniej od bomb" wkrótce skończyłby 40 lat

13.01.2022 07:26
Karol Jerzy Nowakowski
fot. Wojciech Olszanka/Dzien Dobry TVN/East News

Karol Jerzy Nowakowski, raper Pjus, zmarł w środę – poinformował portal muzyczny CGM. W marcu skończyłby 40 lat. Występował m.in. z 2cztery7, Ten Typ Mes, Numer Raz, Molesta Ewenement, Pezetem i Eldo. Był znany jako raper, któremu operacyjnie przywrócono słuch.

Karol Jerzy Nowakowski urodził się 31 marca 1982 r. we Wrocławiu. Od początku lat 90. mieszkał w Warszawie. W 2002 r. rozpoczął karierę muzyczną. Wraz z Ten Typ Mes i Łukaszem Stasiakiem stworzył zespół 2cztery7. W kolejnych latach pojawiał się na płytach Eldo Eternia, Dizkret/Praktik IQ. W 2008 r. ukazał się drugi album 2cztery7 zatytułowany „Spaleni innym słońcem”. W nagraniach gościnnie wzięli udział Małolat, Pelson, Flow i Eldo. Molesta Ewenement Molesta i kumple.

Karol Jerzy Nowakowski nie żyje. Raper Pjus zmagał się z rzadką chorobą

W 2004 roku zdiagnozowano u niego bardzo rzadką chorobę, neurofibromatozę typu 2. Nerwy słuchowe rapera objęły zmiany nowotworowe. Dzięki akcji charytatywnej, zorganizowanej przez środowisko muzyczne, zostały zebrane środki finansowe na kilka operacji obejmujących usunięcie guzów nerwów słuchowych oraz guza kręgosłupa. W wyniku zabiegów raper utracił całkowicie zmysł słuchu, który został przywrócony w 80 procentach dzięki dwóm implantom pniowym. Po zakończeniu leczenia opublikował płytę „Life After Deaf”, czyli „Życie Po Byciu Głuchym”.

Na płycie znalazł się utwór „Głośniej od bomb” poświęcony Plutonowi Głuchoniemych walczącemu w Powstaniu Warszawskim. Utworzony w Instytucie Głuchoniemych i Ociemniałych oddział liczył około 30 żołnierzy. Początkowo Pluton przeznaczony był do służby pomocniczej. W późniejszym okresie walk walczyli o gmach Soldatenheim (Domu Żołnierza) w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi przy pl. Trzech Krzyży oraz uczestniczyli w zdobyciu budynku YMCA. Po upadku Powstania większość głuchoniemych żołnierzy wyszła z miasta wraz z ludnością cywilną, część trafiła do niemieckich obozów pracy i jenieckich. W 2007 roku ostatni żołnierze oddziału zostali uhonorowani Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

W 2017 r. wydał kolejny album „Słowowtóry”. Jego teksty wykonywali na płycie inni raperzy, ponieważ nawrót choroby nowotworowej osłabił jego głos. W 2021 r. Pjus spędził w szpitalu kilka miesięcy. W środę miał przejść kolejną operację, ale zmarł kilka godzin wcześniej.

RadioZET.pl/PAP - Michał Szukała

C