Po wypadku w Karwinie w TVP Info mówiono o winie Platformy i reform Balcerowicza

Redakcja
21.12.2018 13:55
Karwina. Po wypadku w Czechach w TVP Info mówiono o winie Platformy i reform Balcerowicza
fot. PAP/EPA/LUKAS KABON (ilustracyjne)

Publicysta Tadeusz Płużański, komentując na antenie TVP Info tragiczny wypadek w kopalni w czeskim Karwinie, powiedział, że polscy górnicy muszą pracować za granicą, bo „za rządów Platformy Obywatelskiej zamykano kopalnie”. W internecie ostro skrytykowano te słowa. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

W studiu TVP Info wypadek w czeskim Karwinie, w którym zginęło 12 polskich górników, w piątkowe popołudnie komentował m.in. Tadeusz Płużański – były szef publicystyki w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, a obecnie związany z TVP Historia.

W jego ocenie po tym, jak w latach 90. rozpoczęto proces zamykania polskich kopalń, górnicy są zmuszeni wyjeżdżać do pracy za granicę np. do Czech.

Zobacz także

„Górnicy muszą pracować w takich warunkach”

– Najpierw komuna pacyfikowała polskie zakłady, […] potem przyszedł Balcerowicz ze swoją terapią szokową, on też pacyfikował polskie kopalnie. I niestety ten trend trwał jeszcze do niedawna, za rządów Platformy Obywatelskiej i pani Kopacz też zamykano kopalnie. Wystarczy pojechać na Śląsk, żeby zobaczyć, ile tam jest zakładów, przede wszystkim kopalni zamkniętych. I dlatego górnicy muszą szukać pracy gdzie indziej – podkreślił Płużański.

– To jest przymus dla górników, że muszą pracować w takich warunkach – dodał publicysta. Wskazał ponadto, że „nieprzypadkowo teraz trwa w Polsce proces repolonizacji”. „Żeby jeszcze spróbować odbudować to, co niszczyła komuna i Leszek Balcerowicz” – powiedział Płużański.

Zobacz także

Podobnego zdania byli również pozostali goście programu w TVP Info.

– Górnicy wyjeżdżali, bo nie ma w Polsce odpowiednich warunków. […] Wiadomo, że m.in. standardy w wyniku poprzednich ośmiu lat polityki rabunkowej, jeśli chodzi o górnictwo tzn. brak inwestycji, ale eksploatacja – wskazał publicysta Jerzy Jachowicz z tygodnika „Sieci”.

– Za poprzednich rządów kopalnie były zaniedbane, słyszeliśmy, że są nierentowne. Polscy górnicy nie mieli wyjścia, musieli tam pracować – powiedziała Lidia Lemaniak z portalu Niezależna.pl.

Komentatorzy i politycy bardzo krytycznie odnieśli się na Twitterze do wypowiedzi publicystów w TVP Info.

Wypadek w kopalni

W wyniku czwartkowej katastrofy w kopalni w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego zginęło 13 górników.

Dwunastu miało obywatelstwo polskie – jeden z nich od ponad 20 lat mieszkał w Czechach. Jeden górnik był obywatelem Czech. Zakład Górniczy nr 2 (dawna kopalnia „ČSM”) należy do koncernu OKD, jedynego producenta węgla kamiennego w Czechach.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta.pl/PAP/PTD