Zamknij

Posłowie ukarani. „Idiota” mniej obraźliwe niż „koniec łańcucha pokarmowego”?

Redakcja
09.11.2018 11:12
Ryszard Petru
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Decyzją prezydium Sejmu za nieparlamentarne wypowiedzi poseł Ryszard Petru przez trzy miesiące będzie miał obniżone uposażenie poselskie o połowę. Posłowie Dominik Tarczyński (PiS) i Sławomir Nitras (Platforma Obywatelska) zostali ukarani obcięciem uposażenia poselskiego również o połowę, na czas jednego miesiąca.

„Decyzją prezydium Sejmu za nieparlamentarne wypowiedzi: Ryszard Petru przez trzy miesiące będzie miał obniżone uposażenie poselskie o połowę. Posłowie Dominik Tarczyński i Sławomir Nitras przez jeden miesiąc również o połowę” – poinformowała Mazurek w piątek rano na Twitterze.

Zobacz także

W środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński uznał, że Petru (Liberalno-Społeczni) i Tarczyński (PiS) naruszyli swoim zachowaniem powagę Izby i sprawą zajmie się Prezydium Sejmu.

„Idiota” vs „koniec łańcucha pokarmowego”

Kary dotyczą środowych wypowiedzi polityków w Sejmie.

Zobacz także

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński komentował wcześniejsze wystąpienie Jacka Protasiewicza (PO), który wypowiadał się na temat Marszu Niepodległości organizowanego przez narodowców. Tarczyński nazwał parlamentarzystę Platformy „idiotą”. – W ramach posiedzenia Sejmu, teraz ten idiota obraził Polaków, mówiąc o nich, że są rasistami – powiedział polityk PiS.

Ryszard Petru natomiast skrytykował fakt wprowadzania na ostatnią chwilę ustawy o ustanowieniu 12 listopada dniem wolnym.

Zobacz także

– To pokazuje, tak naprawdę, gdzie macie swego prezydenta, to pokazuje, jakie jest jego miejsce w łańcuchu pokarmowym – na końcu, dlatego dajecie mu dwa dni na podpisanie ustawy – stwierdził Petru.

O argumentację takiej rozbieżności kar dla posłów Tarczyńskiego i Petru oraz uzasadnienie ukarania posła Nitrasa zapytaliśmy Centrum Informacyjne Sejmu. Czekamy na odpowiedź.

RadioZET/Twitter/PAP/JZ

C