Zamknij

Kary więzienia za oszustwa dla małżeństwa poznańskich adwokatów

Redakcja
28.11.2017 14:25
Kary więzienia za oszustwa dla małżeństwa poznańskich adwokatów
fot. Flickr

Na 2 lata bezwzględnego więzienia skazał we wtorek poznański sąd adwokata Jakuba B., zaś jego żonę Annę na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Małżeństwo prawników dokonało m.in. oszustwa przy sprzedaży nieruchomości na ponad 3 mln zł.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zarzuciła adwokatom m.in. popełnienie przestępstw oszustwa i prania brudnych pieniędzy. Zawiadomienie w tej sprawie złożył pokrzywdzony Grzegorz Kozłowski, który był właścicielem nieruchomości w jednej z podpoznańskich miejscowości, a którą postanowił sprzedać. Przedsiębiorca dotarł do prawnika B., który miał się specjalizować w obsłudze transakcji sprzedaży nieruchomości, zwłaszcza komercyjnych.

W praktyce, pokrzywdzony miał sprzedać nieruchomość na rzecz spółki kontrolowanej kapitałowo przez B., a następnie B. miał sprzedać nieruchomość za wyższą cenę innej spółce, z uwzględnieniem swojej prowizji. Takie rozwiązanie, zdaniem prokuratury, zostało narzucone pokrzywdzonemu ze wskazaniem, że w przeciwnym wypadku transakcja nie dojdzie do skutku. W rzeczywistości adwokat wprowadził w błąd pokrzywdzonego co do mechanizmu sprzedaży nieruchomości.

Spółka adwokatów kupiła od przedsiębiorcy działkę za 5,5 mln zł. Zapłaciła mu ponad 2 mln zł. Pozostałe 3,2 mln zł miała przekazać po odsprzedaniu ziemi francuskiemu inwestorowi. Przedsiębiorca nie dostał pieniędzy, gdy działkę ostatecznie sprzedano, bo jak twierdził adwokat B., kilka dni wcześniej spółka pośrednicząca w transakcji zmieniła właściciela. Przedsiębiorca zgłosił oszustwo. Małżeństwo zostało zatrzymane; adwokat trafił do aresztu.

Zdaniem prokuratury, małżeństwo B., chcąc uniemożliwić stwierdzenie przestępczego pochodzenia pieniędzy, nabyło za nie nieruchomość i samochód.

Oskarżeni przyznali się w sądzie do popełnienia przestępstwa i przeprosili pokrzywdzonego. W ubiegłym tygodniu złożyli także wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie kary łącznej: dla Jakuba B. - 2 lat więzienia oraz zakaz wykonywania zawodu przez okres 6 lat, dla jego żony –- 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Ponadto, oboje zobowiązali się w złożonym wniosku do solidarnego naprawienia szkody w wysokości 950 tys. Każde z nich ma także zapłacić grzywnę w wysokości 15 tys. zł i pokryć koszty sądowe.

RadioZET.pl/pap/maal