Zamknij

Kasacja ws. katastrofy budowlanej w Katowicach. Sąd Najwyższy zdecydował

Redakcja
29.11.2018 17:26
Kasacja ws. katastrofy budowlanej w Katowicach. Sąd Najwyższy zdecydował
fot. ---

Sąd Najwyższy oddalił kasacje wobec pięciorga skazanych w związku z katastrofą Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 r. , uchylił natomiast wyrok uniewinniający wobec byłego członka zarządu MTK Bruce’a R. i przekazał jego sprawę do ponownego rozpoznania w II instancji. Do zawalenia się hali MTK doszło w 2006 roku w czasie targów gołębi pocztowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sprawa dotycząca zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich zakończyła się prawomocnie we wrześniu 2017 roku. Łącznie do Sądu Najwyższego wpłynęło sześć kasacji od wyroków. Złożyli je obrońcy pięciorga skazanych na kary od 1,5 do 9 lat więzienia oraz prokuratura - w odniesieniu do uniewinnionego Bruce’a R.

Zobacz także

Obrońcy wnioskowali o uniewinnienie swoich klientów lub przekazanie ich spraw do ponownego rozpoznania. Sąd oddalił wszystkie 5 wniosków. Jak uzasadniała sędzia Barbara Skoczkowska, wina oskarżonych została prawidłowo wykazana.

- Oskarżeni nie zachowali ostrożności wymaganej w tych okolicznościach i przewidywali możliwość sprowadzenia zdarzenia polegającego na zawaleniu się hali wystawowej w Katowicach – mówiła sędzia Skoczkowska. I dodała: - Gdyby rzeczywiście brać pod uwagę tylko wyjaśnienia skazanych i zaskarżenia sporządzone przez obrońców, to należałoby dojść do wniosku, że hala katowicka została dobrze zaprojektowana, a zawaliła się dlatego, że się zawaliła i nie ma osób winnych, które przyczyniły się do tego a jedynym sprawcą był śnieg. Nie można w ten sposób do tego zdarzenia podchodzić.

Orzeczenie w tym zakresie jest ostateczne.

Sąd przychylił się natomiast do wniosku prokuratury, która domagała się uchylenia wyroku uniewinniającego na byłego członka zarządu MTK Bruce’a R. Sąd Najwyższy przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia w II instancji.

- R. miał świadomość, że w 2002 r. zaistniała poważna awaria konstrukcji dachu (...). Dowody wskazują na potwierdzenie stanu świadomości członków zarządu MTK co do konieczności monitorowania stanu zaśnieżenia dachu hali i jego odśnieżania - powiedział w uzasadnieniu sędzia Marek Pietruszyński.

W sądzie I instancji Bruce R. został uznany za winnego nieumyślnego sprowadzenia katastrofy i skazany na trzy lata więzienia. Sąd II instancji ten wyrok zmienił i uniewinnił R. Uznał, że działał on w "usprawiedliwionym błędzie" i nie mógł przewidzieć popełnienia przestępstwa. Zdaniem Sądu Najwyższego przy wydawaniu tego wyroku, pominięto okoliczności niekorzystne dla R.  

Wyrok z 2017 r.

Sąd apelacyjny we wrześniu zeszłego roku wymierzył kary od 1,5 do 9 lat więzienia pięciu oskarżonym, cztery osoby zostały uniewinnione. Najsurowszą karę 9 lat więzienia SA orzekł wobec projektanta hali Jacka J. za sprowadzenie katastrofy z tzw. zamiarem ewentualnym - uznał, że J. mógł liczyć się z tym, iż budowla może się zawalić. Ponadto skazani zostali: były członek zarządu spółki MTK Ryszard Z. na 2 lata więzienia, dyrektor techniczny spółki Adam H. na 1,5 roku, rzeczoznawca budowlany Grzegorz S. na 2 lata oraz były inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie Maria K. na 2 lata.

Zobacz także

Uniewinnieni przez katowicki sąd apelacyjny zostali natomiast wykonawcy hali oraz były członek zarządu MTK Nowozelandczyk Bruce R.

Katastrofa hali MTK

Do katastrofy hali MTK doszło w styczniu 2006 r. Była to największa katastrofa budowlana w historii Polski. Po zawaleniu się dachu hali zginęło 65 osób uczestniczących w targach gołębi pocztowych, a ponad 140 zostało rannych, w tym 26 doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Proces karny w sprawie katastrofy toczył się od maja 2009 r. i był jednym z największych w historii śląskiego wymiaru sprawiedliwości.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

C