Katarzyna Lubnauer w Radiu ZET: PSL ma ochotę współpracować z Nowoczesną. Spotykamy się też w układzie PSL-SLD-N

Redakcja
04.01.2019 10:25
Katarzyna Lubnauer w Radiu ZET: PSL ma ochotę współpracować z Nowoczesną. Spotykamy się też w układzie PSL-SLD-N
fot. RadioZET

Zdaniem Katarzyny Lubnauer, „za rok premierem będzie ktoś z obecnej opozycji”. Gość Radia ZET dodaje, że „naturalnym kandydatem jest Grzegorz Schetyna”. Przyznaje jednocześnie, że lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz „może być przez wielu postrzegany jako premier pokoju, czyli człowiek, który potrafi wyciągać ręce do innych partii opozycyjnych”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– A ma pani żal do Grzegorza Schetyny za to, co się stało? Ta zadra w pani tkwi? – pytała Beata Lubecka. „Ta zabawa nie polega na tym, żeby się na siebie wzajemnie obrażać lub mieć do siebie pretensje. Mam prawo do uzasadnionych pretensji, do uzasadnionych żalów w stosunku do tych, którzy odeszli, którzy się okazali nielojalni”.

Zobacz także

– To utrudnia zbudowanie zaufania na kolejne wybory, a to musimy zrobić. Rozsądek, racjonalność, odpowiedzialność za Polskę oznacza, że musimy zbudować szeroką koalicję, która powinna być podmiotowa – mówi Lubnauer. „I oczywiście, że w tej chwili łatwiej mi się buduje z jednymi podmiotami, a trudniej z innymi. Łatwiej mi się buduje np. z PSL-em ze względu na gest, który wykonał PSL, Kosiniak-Kamysz” – dodaje szefowa Nowoczesnej.

Gość Radia ZET zapewnia, że trwają szerokie konsultacje w sprawie koalicji na wybory do PE. „Rozmawiamy wszyscy ze wszystkimi” – zapewnia Katarzyna Lubnauer. Podkreśla, że „nowa koalicja musi być zbudowana na pewnych zasadach. Podstawą musi być zaufanie. Rozmawiam z SLD, PSL. Od czasu przejęcia posłów Nowoczesnej przez PO rozmawiałam także z Grzegorzem Schetyną”. 

„Próbujemy prowadzić rozmowy w każdym możliwym modelu po to, żeby doprowadzić do sytuacji, w której mamy szerokie porozumienie koalicyjne, które rzeczywiście daje realną szansę na bardzo dobry wynik, zwycięstwo w wyborach europejskich, zmobilizowanie wyborców i zwycięstwo w wyborach parlamentarnych 2019” – podkreśla gość Radia ZET.

Zobacz także

Według Katarzyny Lubnauer „najwięcej narzędzi, żeby to poskładać, ma oczywiście lider największej partii opozycyjnej. Na nim ciąży największa odpowiedzialność” – ocenia liderka Nowoczesnej. Równocześnie zapewnia, że gdyby to od niej zależało, to na pewno powstałaby jedna, wspólna lista wyborcza opozycji. „Nie będę kandydować w wyborach do europarlamentu” – deklaruje. „Wielokrotnie mówiłam, że jestem zainteresowana polityką krajową, że uważam, że to, co najważniejsze, dzieje się tu, w kraju” – zaznacza gość Beaty Lubeckiej. 

„Myślę, że PiS się nie odważy, żeby zrobić przedterminowe wybory, co nie zmienia faktu, że na pewno bylibyśmy wtedy przygotowani. M.in. po to rozmawiamy, i to rozmawiamy regularnie, codziennie staramy się nawiązywać kontakt, żeby być przygotowanym również na taki scenariusz jak przyśpieszone wybory” – uważa przewodnicząca Nowoczesnej.

RadioZET.pl/BM