Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Katarzyna Lubnauer w Radiu ZET: PSL ma ochotę współpracować z Nowoczesną. Spotykamy się też w układzie PSL-SLD-N

04.01.2019 10:25
xxx wiadomosci

Zdaniem Katarzyny Lubnauer, „za rok premierem będzie ktoś z obecnej opozycji”. Gość Radia ZET dodaje, że „naturalnym kandydatem jest Grzegorz Schetyna”. Przyznaje jednocześnie, że lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz „może być przez wielu postrzegany jako premier pokoju, czyli człowiek, który potrafi wyciągać ręce do innych partii opozycyjnych”.

Katarzyna Lubnauer w Radiu ZET: PSL ma ochotę współpracować z Nowoczesną. Spotykamy się też w układzie PSL-SLD-N fot. RadioZET

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– A ma pani żal do Grzegorza Schetyny za to, co się stało? Ta zadra w pani tkwi? – pytała Beata Lubecka. „Ta zabawa nie polega na tym, żeby się na siebie wzajemnie obrażać lub mieć do siebie pretensje. Mam prawo do uzasadnionych pretensji, do uzasadnionych żalów w stosunku do tych, którzy odeszli, którzy się okazali nielojalni”.

– To utrudnia zbudowanie zaufania na kolejne wybory, a to musimy zrobić. Rozsądek, racjonalność, odpowiedzialność za Polskę oznacza, że musimy zbudować szeroką koalicję, która powinna być podmiotowa – mówi Lubnauer. „I oczywiście, że w tej chwili łatwiej mi się buduje z jednymi podmiotami, a trudniej z innymi. Łatwiej mi się buduje np. z PSL-em ze względu na gest, który wykonał PSL, Kosiniak-Kamysz” – dodaje szefowa Nowoczesnej.

Gość Radia ZET zapewnia, że trwają szerokie konsultacje w sprawie koalicji na wybory do PE. „Rozmawiamy wszyscy ze wszystkimi” – zapewnia Katarzyna Lubnauer. Podkreśla, że „nowa koalicja musi być zbudowana na pewnych zasadach. Podstawą musi być zaufanie. Rozmawiam z SLD, PSL. Od czasu przejęcia posłów Nowoczesnej przez PO rozmawiałam także z Grzegorzem Schetyną”. 

„Próbujemy prowadzić rozmowy w każdym możliwym modelu po to, żeby doprowadzić do sytuacji, w której mamy szerokie porozumienie koalicyjne, które rzeczywiście daje realną szansę na bardzo dobry wynik, zwycięstwo w wyborach europejskich, zmobilizowanie wyborców i zwycięstwo w wyborach parlamentarnych 2019” – podkreśla gość Radia ZET.

Według Katarzyny Lubnauer „najwięcej narzędzi, żeby to poskładać, ma oczywiście lider największej partii opozycyjnej. Na nim ciąży największa odpowiedzialność” – ocenia liderka Nowoczesnej. Równocześnie zapewnia, że gdyby to od niej zależało, to na pewno powstałaby jedna, wspólna lista wyborcza opozycji. „Nie będę kandydować w wyborach do europarlamentu” – deklaruje. „Wielokrotnie mówiłam, że jestem zainteresowana polityką krajową, że uważam, że to, co najważniejsze, dzieje się tu, w kraju” – zaznacza gość Beaty Lubeckiej. 

„Myślę, że PiS się nie odważy, żeby zrobić przedterminowe wybory, co nie zmienia faktu, że na pewno bylibyśmy wtedy przygotowani. M.in. po to rozmawiamy, i to rozmawiamy regularnie, codziennie staramy się nawiązywać kontakt, żeby być przygotowanym również na taki scenariusz jak przyśpieszone wybory” – uważa przewodnicząca Nowoczesnej.

RadioZET.pl/BM

Oceń