Zamknij

9. Rocznica Smoleńska. Kaczyński: nie pozwolimy, by zamknęli nam usta i poddali amnezji pamięć

Redakcja
10.04.2019 21:47
Jarosław Kaczyński
fot. PAP

My nie pozwolimy tym, którzy nie chcą poznać prawdy o katastrofie smoleńskiej, by odnieśli sukces, by zamknęli nam usta i poddali amnezji pamięć narodu - oświadczył w środę w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Musimy tą drogą iść dalej - podkreślił.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jarosław Kaczyński mówił o potrzebie odzyskania przez Polaków "statusu wielkiego europejskiego narodu", m.in. poprzez podtrzymywanie pamięci o tym, jak wyglądała polska historia - "ile w niej było bohaterstwa, poświęcenia i walki o najwyższe wartości, z wolnością na czele". "I dlatego musimy tą drogą iść dalej, tą drogą idzie obecny prezydent, obecny rząd i jest niezmiernie ważne, byśmy wszyscy, jak najwięcej Polaków to rozumiało, szło dalej tą drogą" - przekonywał Jarosław Kaczyński.

Droga ta - podkreślał - obejmuje nie tylko kwestie pamięci czy kwestie związane z historią, z naszym poczuciem godności i wartości.

Ona obejmuje także to wszystko, co składa się na siłę naszego narodu, naszego państwa. Musimy tą siłę budować, a w wielu wypadkach - odbudowywać. Musimy dążyć do tego, by nasz naród miał nie tylko argumenty moralne, ale także te materialne, które łącznie dopiero stanowią tą wielką, potężną, potrzebną siłę

Jarosław Kaczyński

Według niego środowe spotkanie, "Marsz Pamięci" po dziewięciu latach od katastrofy smoleńskiej to świadectwo, że w bardzo wielu Polakach jest wciąż ta potrzebna siła, determinacja i nadzieja.

9. Rocznica Smoleńska. Kaczyński: pamiętajcie o tej tragedii

Jak podkreślił prezes PiS, "musimy jeszcze bardzo wiele uczynić, by nasze społeczeństwo, nasz naród był zwarty, miał poczucie siły, miał poczucie znaczenia i miał poczucie wewnętrznej sprawiedliwości." Zaznaczył, że sprawiedliwość jest "potrzebna by naród był naprawdę narodem, by był wspólnotą".

Zwracam się do was z apelem: pamiętajcie, pamiętajcie o tej tragedii, pamiętajcie o tych, którzy zginęli, bo choć różniło ich wiele, to w tym momencie byli zjednoczeni w tym jednym celu, tak ważnym dla naszego narodu

Jarosław Kaczyński

Kaczyński dodał, że równocześnie jednak "musimy także myśleć o przyszłości, musimy myśleć o tych decyzjach, które są przed nami." - Polska musi zwyciężyć, Polacy muszą zwyciężyć - oświadczył.

Zobacz także

Dziewięć lat temu, 10 kwietnia 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Beata Tadla w rozmowie z RadioZET.pl wspomina poranek 10 kwietnia 2010 roku: 

RadioZET.pl/PAP