Zamknij

Katastrofa awionetki w miejscowości Napoleon. Nie żyje pilot

Redakcja
31.05.2019 11:43
Katastrofa awionetki w miejscowości Napoleon. Nie żyje pilot
fot. Michał Adamowski/Reporter

Zabytkowy samolot z okresu II wojny światowej rozbił się w piątek przed południem w lesie w miejscowości Napoleon w powiecie kłobuckim (Śląskie); pilot maszyny zginął na miejscu – wynika z informacji straży pożarnej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformował PAP oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku mł. bryg. Mariusz Gosławski, samolot pochodził ze znajdującego się w miejscowości Napoleon prywatnego Muzeum 303, poświęconego polskiemu lotnictwu.

Zobacz także

Jak dowiedział się reporter Radia ZET, była to zabytkowa maszyna typu Mustang z 1969 roku. Na co dzień jest prezentowana w muzeum Dywizjonu 303 w miejscowości Napoleon. Pilot miał lecieć na specjalne pokazy, które odbędą się jutro na lotnisku aeroklubu częstochowskiego. Z naszych informacji wynika, że był to doświadczony pilot z wielogodzinnym nalotem.

Przyczyny wypadku nie są na razie znane. Z przekazanej strażakom relacji świadków wynika, że maszyna krążyła nad lasem, obniżając lot, po czym uderzyła o ziemię. Pilot zginął na miejscu. Strażacy zabezpieczyli wrak, by nie doszło do pożaru.

Na miejscu jest biegły z komisji badania wypadków lotniczych.

Zobacz także

Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w miejscowości Napoleon koło Kłobucka jest poświęcone polskiemu lotnictwu od początków awiacji po czasy współczesne, ze szczególnym naciskiem na okres II Wojny Światowej i bitwy o Anglię. Wystawa obejmuje mundury, kombinezony, kurtki lotnicze, elementy wyposażenia, dokumentację bojową, zdjęcia, odznaczenia, rzeczy osobiste pilotów i inne pamiątki.

RadioZET.pl/PAP