Sześć osób zginęło w Świebodzicach. Wyczerpująca akcja służb. Premier Szydło zapewnia wsparcie dla rodzin

Redakcja
08.04.2017 22:00
katastrofa kamienicy
fot. screen/youtube

Sześć osób zginęło w wyniku zawalenia się kamienicy w Świebodzicach na Dolnym Śląsku. Cztery osoby zostały ranne, w tym 13-letni chłopiec, i są w szpitalach. Akcja ratunkowa trwała niemal całą dobę. Była trudna, bo pozostałości budynku osuwały się. Mieszkańcy sąsiednich domów zostali ewakuowani i nie mogą na razie do nich wrócić. Przygotowano miejsca noclegowe, po pomoc mogą się zgłaszać do miejscowego ośrodka pomocy społecznej. Oględziny zawalonego budynku zostaną przeprowadzone po zakończeniu akcji ratunkowej, wtedy też będzie badane, co było przyczyną zawalenia się dachu domu przy ul. Krasickiego. Według niektórych hipotez mógł to być wybuch gazu.

22:14
22:10

Beata Szydło: Chcemy złożyć wyrazy współczucia i kondolencje rodzinom ofiar. Mam nadzieję, że osoby hospitalizowane wrócą do swoich rodzin. Osierocone dzieci otrzymają renty specjalne.

22:08

Rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem premier polskiego rządu.

21:55

Ministrowie Mariusz Błaszczak i Anna Zalewska oraz premier Beata Szydło spotkali z ratownikami, którzy brali udział w akcji ratowniczej.

Przechwytywanie
21:48

Na miejscu tragedii jest także minister edukacji Anna Zalewska, która pochodzi ze Świebodzic.

21:42
21:34

OFICJALNIE: Wydobyto ciało szóstej ofiary śmiertelnej zawalenia kamienicy w Świebodzicach - Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratowniczej PSP we Wrocławiu.

21:26

Sześć osób poniosło śmierć w katastrofie budowlanej - nieoficjalnie TVP INFO.

21:13
21:07

Na miejsce katastrofy dotarli premier Beata Szydło oraz minister Mariusz Błaszczak.

20:54

Ratownicy w Świebodzicach właśnie znaleźli kolejną osobę w gruzowisku.

20:33

Sprawdzono już 70 proc. gruzowiska po zawalonej kamienicy w Świebodzicach. Akcja ratunkowa trwa, przebiega spokojnie, ale do końca nie wiemy, czy wszystkie osoby wydobyliśmy - poinformował w sobotę po godz. 20 komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Leszek Suski.

20:20
20:18

Około godziny 21 do Świebodzic przyjedzie premier Beata Szydło wraz z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem.

19:13

Przyczynami śmierci ofiar katastrofy budowlanej w Świebodzicach były masywne, wielonarządowe obrażenia - poinformował w sobotę lekarz Wojciech Kopacki, kierujący akcją ratowników medycznych.

Kopacki na briefingu prasowym powiedział, że przy pomocy strażaków z budynku wydostały się dwie osoby: kobieta i mężczyzna ze stosunkowo niewielkimi obrażeniami, niezagrażającymi życiu; zostały one przewiezione do szpitala w Świebodzicach.

18:45

Oględziny zawalonego budynku zostaną przeprowadzone po zakończeniu akcji ratunkowej - powiedział obecny na miejscu katastrofy w Świebodzicach Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Jacek Szer. Mieszkańcy sąsiednich domów nie mogą na razie do nich wrócić - dodał.

18:14

Wojewoda dolnośląski: w ruinach kamienicy nadal poszukujemy jednej osoby, prawdopodobnie mężczyzny.

18:12

Powołano komisję do zbadania przyczyn katastrofy budowlanej w Świebodzicach

17:44

Aktualny bilans tragedii w Świebodzicach: 5 ofiar śmiertelnych: 2 dzieci, 2 mężczyzn oraz 1 kobieta.

17:14
17:10

Ratownicy w Świebodzicach dotarli do ciała martwej kobiety. To już 5 ofiara śmiertelna katastrofy w Świebodzicach.

17:04

Dziewiąta osoba wydobyta z rumowiska zniszczonej kamienicy. Czekamy na więcej informacji.

16:55

Ratownicy z noszami pojawili się na gruzowisku. Prawdopodobnie znaleziono dziewiątą osobę.

16:45

Poszukujemy jeszcze dwóch osób. Jedna osoba uważana za zaginioną w gruzach kamienicy odnalazła się - wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

16:40

Czwarta ofiara śmiertelna zawalenia kamienicy w Świebodzicach - wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

16:37

Służby nie podają informacji na temat stanu zdrowia odnalezionej osoby.

16:29

Kolejna osoba wydobyta spod gruzów kamienicy w Świebodzicach!

16:27

Wyrazy współczucia i wsparcia dla Rodzin. Podziękowania dla służb ratunkowych za profesjonalizm. Jesteśmy z Wami - napisał na Twitterze prezydent RP Andrzej Duda w związku z katastrofą budowlaną w Świebodzicach.

16:23

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy trzeciego z ewakuowanych budynków w Świebodzicach co najmniej przez jedną noc nie będą mogli powrócić do budynku - poinformował w sobotę po południu wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

16:08

Służby proszą, by osoby zainteresowane losem bliskich kontaktowały się pod numerami 074 666 95 17 oraz 074 666 95 18

15:46

Na miejsce katastrofy budowlanej w Świebodzicach udaje się nadbryg. Leszek Suski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

15:44

Służby nadal poszukują czterech zaginionych osób.

15:00

W akcji ratowniczej w Świebodzicach biorą udział 4 grupy poszukiwawczo-ratownicze, 7 psów, 35 pojazdów oraz 140 ratowników.

14:44
14:12

Komendant Wojewódzki PSP: Nie możemy na tę chwilę powiedzieć nic o przyczynach katastrofy.

14:08

Wojewoda dolnośląski: w gruzowisku w Świebodzicach ratownicy poszukują jeszcze 4 osób.

13:33

Siódma osoba wydobyta spod gruzów NIE ŻYJE.

13:30

Dwoje dzieci w wieku szkolnym to ofiary katastrofy budowanej – poinformował kierujący akcją ratowników medycznych Wojciech Kopacki. Ratownicy nadal poszukują 11 osób, które prawdopodobnie znajdują się pod gruzami zawalonej kamienicy. Do tej pory ratownicy wynieśli spod jej gruzów siedem osób.

13:20
13:09

Rzecznik rządu: składam wyrazu współczucia dla rodzin ofiar tragedii w imieniu premier Beaty Szydło. Wojewoda dolnośląski na bieżąco przesyła informacje do szefowej rządu.

12:40

Minister Mariusz Błaszczak na bieżąco otrzymuje informacje od wojewody dolnośląskiego. Na miejscu katastrofy jest również komendant wojewódzki PSP.

Przechwytywanie
12:35
12:14

Wojewoda dolnośląski: akcja ratownicza w Świebodzicach przebiega sprawnie, poszkodowani są w szpitalach w Świdnicy i Wrocławiu

12:10

Kolejna konferencja prasowa wojewody, burmistrza i straży pożarnej około godziny 14.

12:06

Burmistrz Świebodzic: Budynek był w dobrym stanie technicznym. Wszystkie instalacje były na bieżąco kontrolowane.

12:05

Dolnośląski komendant PSP: w Świebodzicach poszukujemy jeszcze 11 osób, akcja ratownicza trwa.

11:47
11:18

6 osób wydobytych spod zawalonej kamienicy w Świebodzicach; dwie osoby to ofiary śmiertelne - rzecznik KW PSP we Wrocławiu.

11:12

O 12:00 w Świebodzicach odbędzie się konferencja wojewody dolnośląskiego i komendanta wojewódzkiego PSP - informuje na Twitterze MSWiA.

11:08

W akcji ratowniczej uczestniczą 23 zastępy straży oraz dwie grupy poszukiwawczo–ratownicze z Wałbrzycha oraz Wrocławia.

11:06

Z gruzów zawalonej kamienicy strażacy uratowali dwoje dorosłych i dziecko, z kolejnymi dwoma osobami kontakt - relacjonuje reporterka Radia ZET.

11:04
10:55

– Budynku nie ma, dach poleciał na druga stronę, samochody przysypane – opisuje na portalu Świdnica24.pl burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

10:52

Prawdopodobnie spod gruzów służby wydobyły trzecią osobę.

10:38

Prawdopodobnie wybuch gazu spowodował zawalenie kamienicy. Eksplozje było słychać w odległości ponad 1 km od ulicy Krasickiego w Świebodzicach - informują mieszkańcy.

10:36
10:32

- Dwie osoby udało się wyciągnąć spod gruzów, są przytomne – powiedział rzecznik. Dodał, że ze wstępnych informacji wynika, że pod gruzami może znajdować się 15 osób.

10:30

Miejsce, w którym doszło do zawalenia kamienicy.

10:24

Jak poinformowała PAP Justyna Sochacka, rzeczniczka Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, na miejsce wysłano 5 śmigłowców LPR oraz 7 karetek pogotowia. "Z pierwszych informacji jakie otrzymaliśmy była mowa o 15 osobach, które mogą znajdować się pod gruzami. Teraz jednak nie możemy potwierdzić tych informacji" - dodała.

10:23

Dwukondygnacyjna kamienica była usytuowana przy ul. Krasickiego w Świebodzicach. Zamieszkiwało ją kilka rodzin. Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa PSP we Wrocławiu powiedział PAP, że na miejscu pracują strażacy i grupy poszukiwawczo-ratownicze, m.in. z pobliskiego Wałbrzycha.

RadioZET.pl/PAP/DG