Zamknij

Katastrofa ekologiczna Odry. Zakaz korzystania z wód przedłużony

18.08.2022 16:29
Odra
fot. PAP

Zakaz korzystania z wód Odry został przedłużony do 25 sierpnia – przekazało w czwartek centrum prasowe wojewody zachodniopomorskiego. Obostrzenie wydane w związku z zanieczyszczeniem rzeki obowiązuje od ubiegłego piątku.

"Wojewoda Zbigniew Bogucki w związku z zanieczyszczeniem Odry na terenie województwa zachodniopomorskiego przedłużył do 25 sierpnia br. zakaz bezpośredniego kontaktu z wszystkimi wodami Odry, w tym Odry Wschodniej i Odry Zachodniej wraz z łączącymi kanałami oraz z wodami Zalewu Szczecińskiego i wszystkimi innymi zbiornikami wodnymi, przez które Odra przepływa, a także korzystania z tych wód" – poinformowało w czwartek biuro prasowe wojewody zachodniopomorskiego.

Zachodniopomorskie. Zakaz korzystania z wód Odry przedłużony

Jak wskazano, zakaz dotyczy spożywania wody, wchodzenia do niej, kąpieli, połowów ryb i ich spożywania, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych w tym podlewania oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wszystkimi wodami Odry.

Obostrzenia nie dotyczą działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód, prac konserwacyjnych, żeglugi i dezaktywacji narzędzi pułapkowych, żaków i wontonów.

Zakaz obowiązuje do 25 sierpnia br. włącznie i wszedł w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego, czyli w czwartek. Jak przekazano, w zależności od rozwoju sytuacji na wszystkich wodach Odry zakaz może zostać skrócony lub wydłużony.

Śnięte ryby w Odrze
3 Zobacz galerię
fot. East News

RadioZET.pl/PAP

C