Zamknij

Katastrofa smoleńska: Ciało Karpiniuka ekshumowane. Cmentarz obstawiono policją i żandarmerią

Redakcja
19.02.2018 06:55
Ekshumacja Sebastiana Karpiniuka
fot. PAP

Na cmentarzu w Kołobrzegu w poniedziałek przeprowadzono ekshumację Sebastiana Karpiniuka, 68. ofiary katastrofy smoleńskiej. Protestowali przeciwko niej przyjaciele i znajomi nieżyjącego posła PO.

Sebastian Karpiniuk zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Miał 38 lat. Był posłem PO, szefem jej zachodniopomorskich struktur.

Zagłosuj

Co wydarzyło się w Smoleńsku?

Liczba głosów:

Kim był Sebastian Karpiniuk?

Pochowany został na Cmentarzu Komunalnym w Kołobrzegu, w rodzinnym grobie, obok swej matki. W maju 2016 r. zmarł jego ojciec, Marek Karpiniuk, działacz PO, były radny miejski Platformy (kadencja 2010-2014). Miał on, jak twierdzą przyjaciele nieżyjącego posła z zachodniopomorskiej PO, przed swoją śmiercią sprzeciwiać się ekshumacji syna.

Ekshumacja rozpoczęła się w poniedziałek przed godz. 4 nad ranem; wejścia na cmentarz zostały obstawione przez policję i żandarmerię. Przed cmentarzem protestowali przyjaciele i znajomi Sebastiana Karpiniuka.

ekshumacja02
fot. PAP

— To jest zatrważające, że w takim momencie, w takich okolicznościach dokonuje się ekshumacji, która niczego nie wnosi. Ekshumacji, która powoduje tylko rozdrapywanie ran przyjaciół, rodziny, najbliższych —– mówił sprzed cmentarza poseł PO Marek Hok.

— To jest dramat, który nie powinien mieć miejsca i my, przyjaciele Sebastiana, nie godzimy się na to; tym bardziej że wypełniamy ostatnią wolę jego ojca, Marka Karpiniuka. My mówimy „nie” ekshumacji. Przeciwstawiamy się, ale nikt się nie liczy z naszym głosem. Głosem przyjaciół, znajomych. Procedura się dokonuje pod osłoną nocy, przy wielkim zabezpieczeniu policji i wszystkich służb. To jest niepojęte — dodał Hok.

Kilkunastu znajomych, w tym zachodniopomorskich działaczy PO, miało ze sobą transparenty z napisami: „Zostawcie Sebę w spokoju”, „Ręce precz od Seby” czy „Nie ekshumujcie Sebastiana ”.

Zobacz także

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej

Sebastian Karpiniuk to 68. ekshumowana ofiara katastrofy smoleńskiej. Prokuratura nie ujawnia żadnych szczegółów przeprowadzonych czynności.

Jak już wcześniej informowała rzecznik PK, prok. Ewa Bialik, zgodnie z planami śledczych ekshumacje mają się skończyć w kwietniu 2018 r.

Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 r. Jako pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich. Do końca grudnia 2016 r. ekshumowano w sumie 11 osób. Po dwóch miesiącach przerwy, w marcu 2017 r. ruszył kolejny etap. Od marca do końca czerwca ekshumowano kolejne 22 osoby. Po kolejnych dwóch miesiącach przerwy, we wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu zeszłego roku ekshumowano 24 ciała.

W 2018 r. przeprowadzono 11 ekshumacji (w tym ta trwająca Sebastiana Karpiniuka). Prokuratura nie ujawnia informacji dotyczących wyników ekshumacji. Pod koniec lipca zeszłego roku informowała, że dotąd stwierdzono nieprawidłowości w 13 trumnach — znaleziono w nich części ciał innych osób, ujawniono też zamianę dwóch ciał.

RadioZET.pl/pap/maal