Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zarzuty za zaniedbania ws. transportu trumien smoleńskich najwcześniej za pół roku

06.06.2017 08:28
xxx wiadomosci

Dopiero za pół roku prokuratura zadecyduje, czy postawi komuś zarzuty w sprawie zaniedbań przy sekcjach zwłok i sprowadzaniu ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Tak mówił w Telewizji Republika Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski. Według niego prokuratura prowadzi intensywne śledztwo w tej sprawi. 

Smoleńsk fot. Fot. Agencja Gazeta

Jeżeli chodzi o sekcje zwłok, to po pierwsze zarzuty mogliby usłyszeć rosyjscy lekarze przeprowadzający te sekcje i osoby odpowiedzialne tam, w Moskwie, za przemieszanie w trumnach szczątków zwłok ofiar katastrofy - tu w kraju zarzuty mógłby usłyszeć ktoś, kto miał zdecydować, że dodatkowych sekcji mimo wymogu nie będzie.

Jest tylko jeden problem: mimo, że prokuratura przesłuchuje w tej sprawie w charakterze świadków zarówno członków rządu PO z Donaldem Tuskiem na czele, jak i prokuratorów, którzy powinni podjąć decyzję o sekcjach, to nie ma możliwości postawienia im zarzutów za niedopełnienie obowiązków. Wszystko dlatego, że przedawnienie za takie przestępstwo następuje po 5 latach, a te już dawno minęły.

Przesłuchanie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w sprawie niedopełnienia obowiązków przy sprowadzaniu zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej do Polski planowane jest na lipiec.

RadioZET.pl/JC/MP

Oceń