Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

PiS nie będzie dłużej czekać na wrak Tupolewa. Piszą skargę na Rosję

10.02.2017 09:39
xxx wiadomosci

Cierpliwość Polski się wyczerpała. Tak wynika ze słów Witolda Waszczykowskiego, który potwierdził, że jest przygotowywana skarga do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze ws. zwrotu Polsce wraku TU-154. Podkreślił, że skarga zostanie wniesiona, jeśli będzie "decyzja polityczna rządu".

Katastrofa Smolenska fot. East News

- Kiedy rok temu zacząłem być ministrem spraw zagranicznych i zacząłem pytać naszyć sojuszników - Amerykanów, naszych sojuszników w NATO w Europie o wrak, o pomoc w odzyskaniu tego wraku, oni byli zdziwieni, bo myśleli, że sprawa już jest dawno załatwiona, przesądzona, bo przez lata rząd polski w ogóle o to nie zabiegał - mówił szef MSZ komentując sprawę wraku z katastrofy smoleńskiej.

Zagłosuj

Czy Rosja powinna zwrócić wrak Tupolewa?

Waszczykowski był pytany w Telewizji Republika o szanse na zwrot stronie polskiej wraku prezydenckiego Tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. - Ta szansa była zaraz po katastrofie, natomiast poprzedni rząd zmarnował sześć lat - odparł szef MSZ. Waszczykowski podkreślił, że przez cały ubiegły rok były podejmowane starania w sprawie zwrotu wraku. Padać miały również bezpośrednie prośby do Rosji.

- Dzisiaj stajemy przed takim dylematem, czy w dalszym ciągu czekać i wykorzystywać te tradycyjne instrumenty, czyli naciskać na naszych sojuszników, naciskać na Rosję, czy zwrócić się do trybunałów międzynarodowych, czy złożyć skargę np. do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o zwrot zagrabionego polskiego mienia, czyli wraku. Przed tym dylematem teraz stoimy - podkreślił minister. Jak dodał, obecnie jest przygotowywana skarga do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w tej sprawie.

- Taka skarga jest przygotowywana, jeśli będzie decyzja polityczna rządu, to taką skargę możemy wnieść - powiedział szef MSZ.

RadioZET.pl/PAP/MaAl

Oceń