Zamknij

Trotyl w Tu-154. "GW": Dostarczono badaczom fotele, których nie było w Smoleńsku

14.04.2021 10:29
Katastrofa smoleńska. Badanie fotela zamiennego pod kątem trotylu
fot. SPUTNIK/EAST NEWS

Włoskie laboratorium szukało śladów trotylu na fotelach z prezydenckiego samolotu Tu-154. "Gazeta Wyborcza" podała, że Polska przekazała Włochom fotele zamienne, których w chwili katastrofy nie było na pokładzie.

Temat katastrofy smoleńskiej i niekończącego się śledztwa ponownie ożył na początku kwietnia, tuż przed 11. rocznicą tragicznego wydarzenia. Prorządowy tygodnik "Sieci" po raz kolejny rozgrzał emocje wątkiem trotylu w samolocie, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku.

Informowano, że włoskie laboratorium potwierdziło znalezienie cząstek trotylu i heksogenu na próbkach foteli i ciałach ofiar katastrofy.

Polska prokuratura przekazała włoskim badaczom fotel zamienny z Tupolewa w celu wykrycia trotylu

"Gazeta Wyborcza" przypomina wcześniejsze działania polskich śledczych w tej sprawie. Z dokumentu autorstwa prokuratora Krzysztofa Schwartza wynika wprost, że strona polska przekazała włoskim badaczom "fotele zapasowe" z Tupolewa Tu-154, a więc takie, których nie było na pokładzie maszyny w dniu katastrofy.

"Badania te mogą udzielić odpowiedzi między innymi na tezy, dotyczące wykorzystywania substancji służących do wytwarzania materiałów wybuchowych, w produkcji pianek, czy też konserwacji powierzchni skórzanych, stanowiących wykończenie foteli lotniczych" - przybliża treść postanowienia śledczych "Wyborcza". Warto dodać, że dokument datowany jest na listopad 2019 roku. Trudno nie odnieść wrażenia, że ujawniane w kolejnych latach rządów PiS nowe fakty z trotylem, tym razem potwierdzane przez naukowców z innego państwa, mają udowodnić, że katastrofa była de facto zamachem.

Prokuratura Krajowa poinformowała niedawno o przedłużeniu śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej do końca grudnia 2021 roku. Jak dodano, prowadzone są czynności dowodowe dostarczające nowe informacje pozwalające "na wyjaśnienie przyczyn katastrofy samolotu TU-154 o numerze 101".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza