Wiesław Binienda: mamy dowody na eksplozję w Tupolewie

Redakcja
09.04.2018 10:22
Wiesław Binienda: mamy dowody na eksplozję w Tupolewie
fot. Michał Dyjuk/Reporter/East News

Wiceprzewodniczący podkomisji smoleńskiej Wiesław Binienda oświadczył, że są dowody potwierdzające teorię o wybuchu w kadłubie prezydenckiego Tu-154. Profesor Binienda udzielił wywiadu w Telewizji Republika. 

Prof. Wiesław Binienda jest ekspertem podkomisji smoleńskiej, która bada przyczyny katastrofy prezydenckiego samolotu. W sprawie śledztwa udzielił wywiadu w Telewizji Republika. Ekspert twierdzi, że szczątki samolotu TU-154 były przenoszone z miejsca na miejsce. Zapewnił, że zespół podkomisji dysponuje „setkami tysięcy zdjęć” z 10, 11 i 12 kwietnia, które dowodzą, że szczątki z dnia na dzień zmieniały swoją lokalizację.

Zobacz także

— Wiemy, w jakiej konfiguracji był samolot. Mamy oczywiście dużo więcej elementów, które możemy połączyć z tym momentem wybuchu w kadłubie — te drzwi, które się wbiły się na metr głębokości, są po jednej stronie. Po drugiej stronie są kolejne drzwi — te wyleciały w powietrze — powiedział na antenie TV Republika Binienda. Dodał, że te ustalenia potwierdza brytyjski ekspert lotniczy Frank Taylor. 

— Powiedział (Frank Taylor — przyp. red), że bez wątpienia lewe skrzydło uległo eksplozji wewnętrznej. To oderwało końcówkę skrzydła na długości 6,5 metra. Następnie tzw. sloty z lewego skrzydła zostały odstrzelone. Bez wątpienia krawędź przednia tego skrzydła na całej długości została odstrzelona. Również nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że tzw. klapa lewego skrzydła została uszkodzona i uległa rozerwaniu — powiedział w wywiadzie prof. Wiesław Binienda

Zobacz także

10 kwietnia przypada 8. rocznica katastrofy smoleńskiej. Tego dnia miał zostać opublikowany raport z prac podkomisji. Ostatecznie ma ukazać się w późniejszym terminie.

RadioZET.pl/TV Republika, WP/KM