Zamknij

"Myśmy byli okłamani (...) zamilczcie". Mocny apel rodzin smoleńskich do polityków PO

Redakcja
31.05.2017 16:39
"Myśmy byli okłamani (...) zamilczcie". Mocny apel rodzin smoleńskich do polityków PO
fot. Agencja Gazeta

- Apelujemy w szczególności do polityków PO, o bardziej wstrzemięźliwe wypowiedzi - powiedział Grzegorz Januszko. - Zrobiliście przez siedem lat tyle nieszczęścia, zamilczcie - dodała Ewa Kochanowska.

Na początku tygodnia Prokuratura Krajowa potwierdziła informacje "Faktu", że w trumnie byłego dowódcy Wojsk Specjalnych gen. Włodzimierza Potasińskiego znajdowały się szczątki trzech innych osób oraz że w trumnie b. Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych, gen. Bronisława Kwiatkowskiego znaleziono szczątki innych osób. Na początku roku okazało się, że zamienione zostały ciała byłego szefa PKOl Piotra Nurowskiego i byłęgo prezydenckiego ministra Mariusza Handzlika.

- Ekshumacje, które w tej chwili się odbywają są dla nas wyjątkowo bolesne. Chcielibyśmy zaapelować w szczególności do polityków Platformy Obywatelskiej o bardziej wstrzemięźliwe wypowiedzi. My żeśmy byli oszukiwani na temat sekcji. Mówiono nam, że tych trumien nie można otwierać - mówił Grzegorz Januszko, ojciec stewardesy Natalii Januszko, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Zobacz także

Dodał też, że jest "ewidentnym kłamstwem" twierdzenie, iż rodziny naciskały, aby pogrzeby odbyły się jak najszybciej. - Gdybyśmy wiedzieli, co byśmy mogli zastać w tych trumnach, to byśmy na pewno wtedy jeszcze żądali tych sekcji natychmiast po powrocie - mówił Januszko.

- Myśmy byli okłamani. Nam powiedziano, że z dokładnością, ze starannością, to wszystko było zbadane, po to, żeby uśpić naszą czujność, żebyśmy się nie domagali tego, a teraz to, co wychodzi w trakcie tych ekshumacji w dużym stopniu tłumaczy, dlaczego pewne osoby nie chciały tych sekcji - powiedział.

Z kolei Ewa Kochanowska, wdowa po Rzeczniku Praw Obywatelskich Januszu Kochanowskim podkreślała, że istnieją standardy dotyczące identyfikacji osób zmarłych tragicznie. Jak mówiła, obowiązuje dziesięciostopniowa skala, gdzie rozpoznanie naoczne jest jedną z ostatnich czynności.

Zobacz także

- Rodziny zostały zmuszone do tej czynności na początku. Jednocześnie uprzedzono nas, że powinniśmy szczególnie starannie oglądać szczątki, bo trumny nie będą otwierane w Polsce - mówiła. - Ten zakaz otwierania trumien ciąży nad nami do dnia dzisiejszego, kiedy wreszcie po latach Prokuratura Krajowa zdecydowała się uporządkować sprawy naszych bliskich - dodała.

- Zrobiliście przez siedem lat tyle nieszczęścia, dotknęliście nas najgorszym z możliwych cierpieniem, zamilczcie - powiedziała Kochanowska odnosząc się do polityków PO.

RadioZET.pl/PAP/DG