Zamknij

Szokujące wyniki ekshumacji. Wdowa po generale Kwiatkowskim zabiera głos

Redakcja
29.05.2017 11:41
Szokujące wyniki ekshumacji. Wdowa po generale Kwiatkowskim zabiera głos
fot. Michał Łepecki/Agencja Gazeta

W trumnie generała Bronisława Kwiatkowskiego, jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej, miały znaleźć się szczątki siedmiu innych osób. Takie doniesienia można przeczytać na łamach poniedziałkowego "Faktu". 

Krystyna Kwiatkowska, wdowa po generale, uważa, że ciało jej męża zostało sprofanowane. - Uczestniczyłyśmy z córkami przy wszystkich czynnościach. Od 3.00 do 6.00 rano na cmentarzu i od 7.00 rano do 15.00 w Zakładzie Medycyny Sądowej. Sekcja męża trwała w sumie 17 godzin - mówi w rozmowie z "Faktem". 

Zagłosuj

Czy ponowna ekshumacja to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Doniesienia o rażących błędach przy pochówku skomentował też poseł PiS, Jacek Sasin. Uważa, że tego typu sytuacje tylko potwierdzają słuszność decyzji o ponownym przeprowadzeniu ekshumacji zwłok. Mówił też o "strasznych zaniedbaniach rządu Donalda Tuska".

Sasin ocenił, że "oficjalna wersja katastrofy nie miała nic wspólnego z rzeczywistością". - Mnie cieszy, że wreszcie dożyliśmy momentu, kiedy ktoś się poważnie tą sprawą zajmuje. Przez kilka lat nawet próba podważenia tej oficjalnej wersji, wytworzonej kilka minut po katastrofie, była wściekłe atakowana - mówił.

Ponowne ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 roku. Do tej pory stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał, a w pięciu trumnach znaleziono szczątki innych osób. Podczas badań w latach 2011-2012 odkryto, że m.in. Anna Walentynowicz i Ryszard Kaczorowski zostali złożeni w nieswoich grobach. Prokuratura jednak nie chce ujawnić szczegółów. 

Bronisław Kwiatkowski od kwietnia 2007 r. był Dowódcą Operacyjnym Sił Zbrojnych. 15 kwietnia Bronisław Komorowski nadał mu pośmiertnie stopień generała.

RadioZET.pl/Fakt/KM