Zamknij

Kontrwywiad ujawnia nieznane nagranie Tu-154 sprzed wylotu do Smoleńska [WIDEO]

Redakcja
09.04.2017 09:45
SKW
fot. screen/youtube

Dzień przed 7. rocznicą katastrofy smoleńskiej, Służba Kontrwywiadu Wojskowego publikuje nieznane dotąd nagranie z lotniska Okęcie.

Radiozet.pl ujawnia rosyjskie materiały nagrane tuż po katastrofie smoleńskiej [WIDEO + ZDJĘCIA]

W komunikacie zamieszczonym na stronie SKW wyczytać można, że ''w ostatnich tygodniach oficerom SKW udało się uzyskać nagranie, na którym zarejestrowane zostały godziny poprzedzające odlot rządowego samolotu Tu-154 do Smoleńska''.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

SKW nie publikuje całości zdobytego filmu. W sieci udostępniono tylko krótkie, dwuminutowe nagranie, na których widoczny jest moment, kiedy Lech i Maria Kaczyńscy wraz z pozostałą częścią delegacji przyjeżdżają na płytę lotniska i wsiadają do samolotu.

Na nagraniu widać także powitanie prezydenta RP z wojskowym. Jest to prawdopodobnie gen. Andrzej Błasik, ówczesny dowódca Sił Powietrznych. Rok po katastrofie smoleńskiej ''Gazeta Wyborcza'' na swoich łamach pisała,  że to właśnie gen. Błasik a nie dowódca samolotu meldował o gotowości maszyny i załogi do lotu.

Również komisja Millera ustaliła, że to Błasik witał prezydenta. "O 5:07 (7:07 czasu polskiego) pod samolot podjechał, w asyście funkcjonariuszy BOR, samochód z Prezydentem RP i jego Małżonką. Dowódca Sił Powietrznych złożył Prezydentowi RP meldunek o gotowości załogi do lotu oraz przedstawił dowódcę załogi. Wejście na pokład ostatnich pasażerów nastąpiło o 5:08" - czytamy w jej raporcie.

RadioZET.pl/SKW/DG