Rodziny smoleńskie z kolejnym zadośćuczynieniem Skarbu Państwa? Powodem straty moralne

Redakcja
02.06.2017 12:39
Rodziny smoleńskie z kolejnym zadośćuczynieniem Skarbu Państwa? Powodem straty moralne
fot. PAP

Szokujące informacje dotyczące nieprawidłowości przy pochówkach ofiar katastrofy smoleńskiej mogą nieść za sobą spore konsekwencje finansowe dla budżetu państwa. Rodziny, których dotyczyły, mogą żądać odszkodowań za poniesione straty moralne.

Bliscy ofiar katastrofy mogą liczyć na zadośćuczynienie. Tak wynika z najnowszego wyrok Sądu Najwyższego, który uznał, że krewni jednej z ofiar po tym, jak okazało się, że doszło do pomylenia ciała podczas pochówku, zasługują na dodatkowe zadośćuczynienie.

Mimo że wcześniej otrzymali już odszkodowanie - takie, jak większość rodzin - to trauma, którą teraz przeżyli, jest niewspółmierna i należy się za to dodatkowe świadczenie.

Prawnicy są pewni, że w zasadzie każda rodzina, która uzna, że nieprawidłowości wykazane podczas ekshumacji spowodowały dodatkowe cierpienie, będą mogły o takie zadośćuczynienie do Skarbu Państwa wystąpić. Jest jednak jeden warunek. Podpisując wcześniejszą ugodę podczas poprzednich odszkodowań, nie mogły zapisać w niej tego, że zrzekają się jakichkolwiek dodatkowych roszczeń w przyszłości.

RadioZET.pl/jk/DG