Zamknij

Ofiary katastrofy w Poznaniu dostaną pieniądze. Caritas zebrał ogromną kwotę

Redakcja
22.03.2018 16:36
Katastrofa kamienicy w Poznaniu
fot. psp.wlkp.pl

Ponad 240 tys. zł dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy na poznańskim Dębcu udało się zebrać dzięki zbiórce prowadzonej przez Caritas. Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

Katastrofa kamienicy w Poznaniu

4 marca zawaliła się - prawdopodobnie wskutek wybuchu gazu - część kamienicy na poznańskim Dębcu. W ruinach budynku znaleziono ciała pięciu osób, 21 zostało rannych.

W pomoc poszkodowanym już od dnia zdarzenia angażowali się mieszkańcy Poznania; zbiórki organizowano m.in. w szkole i kościele, znajdujących się w pobliżu zawalonej kamienicy.

Zbiórkę darów i pieniędzy dla poszkodowanych rodzin zorganizowało także Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

- Wsparcie zostało okazane w najróżniejszych formach, od zbiórki rzeczy materialnych – ubrań i środków czystości, po środki pieniężne. Na konto Caritas wpłynęło dokładnie 242 555,79 zł od ponad 1500 osób powiedział PAP w czwartek Paweł Pomin z Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Jak dodał, "w pierwszej transzy rodziny otrzymały środki na pomoc doraźną. Pozostałe fundusze zostaną przekazane poszkodowanym na pokrycie kosztów lokalowych.

- Caritas jest w stałym kontakcie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, który koordynuje pomoc dla poszkodowanych - dodał.

Co dzieje się z ofiarami katastrofy kamienicy w Poznaniu?

Pomin przypomniał, że już kilka dni po katastrofie, 50 tys. zł dla poszkodowanych przekazał także Caritas Polska.

Ze swoją inicjatywą wsparcia i pomocy dla poszkodowanych wyszli także uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej. 4 kwietnia młodzi artyści wystąpią na charytatywnym koncercie pod hasłem "Kacper, gramy dla Ciebie".

W trakcie wydarzenia prowadzona będzie zbiórka pieniędzy dla Kacpra, którego matka zginęła w kamienicy na Dębcu. Kiedy budynek się zawalił, chłopca nie było w domu. Od styczniowego wypadku samochodowego przebywa w szpitalu. Niebawem czeka go kolejna operacja, a następnie rehabilitacja. Pieniądze zebrane w trakcie koncertu mają być przeznaczone m.in. na rehabilitację chłopca. Koncert odbędzie się w auli Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza przy ul. Solnej.

Po katastrofie kamienicy ponad 30 poszkodowanych osób trafiło do hotelu. W tym tygodniu pierwsze rodziny odebrały klucze do nowych mieszkań.

Nadzór budowlany poinformował na początku tygodnia, że z ekspertyzy stanu technicznego budynku wynika, iż konieczna jest jego pilna rozbiórka - budynek zagraża zdrowiu i życiu ludzi oraz stwarza zagrożenie dla pobliskich zabudowań. W sprawie zawalenia się kamienicy trwa prokuratorskie śledztwo.

RadioZET.pl/pap/maal