Zamknij

Katedra w Płocku wesprze odbudowę katedry w Gorzowie Wlkp.

Redakcja
04.07.2017 16:37
Gorzów: Pożar katedry
fot. Radio Plus

Parafia katedralna w Płocku ogłosiła zbiórkę pieniędzy na odbudowę zniszczonej w wyniku pożaru wieży katedry w Gorzowie Wlkp. Akcja nosi hasło "Katedra-Katedrze". Zbiórka funduszy zostanie przeprowadzona podczas mszy świętych w niedzielę, 9 lipca.

Zobacz także

„- Nasza zbiórka dla tych, którzy doznali tragedii w postaci pożaru, to skromny wyraz solidarności. Może będzie to także impuls dla innych katedr, by również zorganizować podobną akcję” –- powiedział we wtorek PAP ks. kanonik Stefan Cegłowski, proboszcz płockiej parafii katedralnej. „- Parafia katedralna w Gorzowie Wlkp. nosi wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podobnie, jak nasza katedra. Jesteśmy więc "po rodzinie", jak to się mówi” –- zaznaczył ks. Cegłowski.

Jak zapowiedział, zbiórka na odbudowę zniszczonej w pożarze wieży katedry w Gorzowie Wlkp. zostanie przeprowadzona 9 lipca, podczas wszystkich pięciu niedzielnych mszy świętych, które zostaną odprawione w płockiej bazylice. „- Dzieląc się z innymi, z potrzebującymi, zawsze zyskujemy” -– podkreślił ks. Cegłowski.
Katedra w Gorzowie Wlkp. pochodzi z XIII wieku. Świątynia, przebudowywana w XV i XVIII wieku, jest uznawana za jeden z symboli miasta i najcenniejszy jego zabytek. Pożar katedralnej wieży wybuchł tam w minioną sobotę. Zniszczeniu uległy m.in. więźba i pokrycie dachu budowli oraz tarcza zegara. Dogaszanie pożaru zakończono w niedzielę. Jego przyczyny ustala prokuratura.

RadioZET.pl/pap/maal