Zamknij

Będzie klauzula sumienia dla aptekarzy? Projekt już w Sejmie

Redakcja
08.06.2017 10:37
Będzie klauzula sumienia dla aptekarzy? Projekt już w Sejmie
fot. Filip Klimaszewski/Agencja Gazeta

W Sejmie znajduje się już projekt ustawy o klauzuli sumienia dla aptekarzy. Wniosek w formie petycji złożyło Stowarzyszenie Katolickich Farmaceutów. Jeżeli zmiany zostaną wprowadzone, pracownicy apteki będą mogli odmówić sprzedaży np. środków antykoncepcyjnych, w sytuacji gdy w jakiś sposób godzi to w ich system wartości. 

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich promuje ideę otwierania nowych i przekształcania starych placówek w apteki pro-life. Klauzula sumienia dotyczyłaby każdego leku, którego sprzedaż ma być niezgodna z sumieniem aptekarza. Najwięcej miejsca poświęca się oczywiście preparatom związanym z seksualnością i zdrowiem reprodukcyjnym kobiet. 

Farmaceuci skupieni w katolickim stowarzyszeniu dążą do wyeliminowania z aptek związanych z ich poglądami wszelkich środków antykoncepcyjnych, nie tylko pigułki "dzień po", której dostępność stanowi kość niezgody między środowiskiem tradycyjno-katolickim a liberalnym.

Projekt ustawy został złożony w trybie petycji. Oznacza to, że nie musi go popierać 100 tys. obywateli, a ich podpisy nie muszą zostać dołączone do petycji. Z kolei Sejm może w ogóle takiego pomysłu nie rozpatrywać. Pod projektem udało się zebrać 14,5 tys. podpisów. Forma wniosku wydaje się więc zrozumiała.

Małgorzata Prusak, stojąca na czele Stowarzyszenia, przekonuje, że farmaceuci powinni pełnić funkcję "wychowawczą".  Dlatego też od katolickich farmaceutów oczekuje się postawy „świadków wiary i stania na straży ewangelicznych wartości”.

Zwolennicy tego rozwiązania przekonują w uzasadnieniu, że teraz religijni farmaceuci „są zmuszani do sprzedawania środków farmakologicznych niszczących ludzką płodność lub zabijających zarodek ludzki w początkach jego istnienia”. A to oznacza „współudział w złym czynie drugiego człowieka”. Katoliccy aptekarze twierdzą, że padają ofiarą dyskryminacji.

Obecny porządek prawny przewiduje, że farmaceuta, który odmówi sprzedaży środka na receptę powołując się na tzw. klauzulę sumienia (która nie dotyczy tego środowiska) może nawet stracić licencję. Farmaceuta może odmówić sprzedaży określonego leku, jedynie gdy jego zażycie zagraża życiu pacjenta lub prawdziwość recepty budzi wątpliwości farmaceuty. Nie może on jednak podejmować decyzji na podstawie własnych wyborów moralnych i stosować ich wobec pacjenta.

RadioZET.pl/KM