Zamknij

Prezydent Katowic zaprezentował nazwę śląskiej metropolii

Redakcja
26.05.2017 11:25
Prezydent Katowic zaprezentował nazwę śląskiej metropolii
fot. Dominik Gołdyn

Prezydent Katowic zadeklarował w Sosnowcu, że tworzony w woj. śląskim związek metropolitalny będzie nosił nazwę "Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia”. Sosnowieccy radni przyjęli poprawioną uchwałę ws. przystąpienia miasta do metropolii – bez warunku dotyczącego jej nazwy.

W poniedziałek radni Katowic, które mają wiodącą rolę w tworzeniu nowej struktury, będą głosować nad uchwałą ws. złożenia wniosku o utworzenie związku metropolitalnego w woj. śląskim. W projekcie uchwały pojawiła się nazwa: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia "Silesia", w skrócie "Metropolia Silesia".

Nazwa ta wzbudziła zastrzeżenia gmin z Zagłębia Dąbrowskiego, przede wszystkim Sosnowca. Jego prezydent Arkadiusz Chęciński akcentował, że usunięcie słowa "Silesia" z nazwy jest warunkiem wejścia jego miasta w skład nowej struktury. W reakcji prezydent Katowic Marcin Krupa zapowiedział w czwartek, że metropolia może zrezygnować z członu "Silesia”.

W tym kontekście w piątek w Sosnowcu odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta. W jej trakcie przypomniano m.in., że 28 lutego tamtejsi radni przyjęli apel, aby tworzony związek metropolitalny nazywał się: "Metropolia Śląsko-Zagłębiowska”, a w uchwale opiniującej przystąpienie miasta do związku znalazł się warunek, aby nazwa brzmiała: "Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia”.

Prezydent Sosnowca wyjaśnił, że sesję zwołał przede wszystkim, aby zakończyć tryb podejmowania uchwały rady tego miasta ws. przystąpienia do metropolii. We wtorek wojewoda śląski poinformował go bowiem, że warunkowość uchwały – uzależniająca przystąpienie miasta do metropolii od jej nazwy "Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia” - powoduje, że jest ona niezgodna z prawem.

Śląsk metropolią

Powstanie metropolii w woj. śląskim skupiającej 41 miast i gmin, to efekt uchwalonej w marcu ustawy metropolitalnej, którą w kwietniu podpisał w Katowicach prezydent Andrzej Duda. Po spełnieniu przewidzianych ustawą wymogów metropolia powinna powstać 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r.

W połowie maja mieszkańcy 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego wypowiedzieli się w konsultacjach społecznych za ich włączeniem do metropolii.

RadioZET.pl/PAP/DG