Prezydent Katowic obniżył swoją pensję. Wbrew woli radnych

Redakcja
04.09.2018 22:03
Prezydent Katowic obniżył swoją pensję. Wbrew woli radnych

Prezydent Katowic Marcin Krupa podjął decyzję o obniżce swojego wynagrodzenia – podaje portal Onet.pl. Decyzja ta zapadła mimo sprzeciwu większości radnych. Obniżki wynagrodzeń wysokich urzędników o 20 proc. to reakcja Jarosława Kaczyńskiego na falę krytyki jaka spłynęła na rząd po ujawnieniu wysokości nagród przyznanych ministrom Beaty Szydło.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zmiany dotknęły urzędników w różnych miastach w Polsce. W wielu samorządach to sami włodarze zdecydowali się na obniżkę swoich pensji. Tak było m.in. w Słupsku, czy Rzeszowie. Na podobny ruch zdecydował się także prezydent Katowic. Pierwotnie uchwała w sprawie obniżki jego wynagrodzenia nie uzyskała poparcia radnych. Za głosowali radni PiS i PO, przeciw radni prezydenckiego Forum Samorządowego i Ruch Autonomii Śląska.

Zobacz także

Prezydent Katowic Marcin Krupa na własne życzenie zrezygnował z części swojego wynagrodzenia. Jak podaje Onet.pl Krupa obecnie  zarabia nieco ponad 10,5 tys. zł. Składa się na to wynagrodzenie zasadnicze - 5 tys. zł (było 6,2 tys. zł), dodatek funkcyjny 2 tys. zł (bez zmian), dodatek za wieloletnią pracę 800 zł (było 774 zł) oraz dodatek specjalny w wysokości 38 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, tj. 2,7 tys. zł. Dotąd wynagrodzenie prezydenta Katowic wynosiło 12 tys. zł.

Pod koniec kwietnia prezes PiS udzielił Krupie oficjalnego poparcia. – Poprzemy Marcina Krupę, nie jest działaczem PiS, jest pozapartyjny, ale poprzednio był przez nas popierany i dalej będzie popierany przez PiS – mówił Kaczyński na konferencji prasowej.

RadioZET.pl/Onet.pl/BM