Zamknij

Katowice: Ruszył proces Mourada T. oskarżonego o przynależność do ISIS

Redakcja
03.04.2018 10:15
Mourad T.
fot. ABW

Przed Sądem Okręgowym w Katowicach rozpoczął się we wtorek proces Marokańczyka Mourada T. oskarżonego o udział w tzw. Państwie Islamskim (ISIS). Przed godz. 10. prokurator Paweł Leks rozpoczął odczytywanie aktu oskarżenia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według prokuratury Mourad T. to pierwszy w Polsce bezpośredni współpracownik ważnej osoby w terrorystycznych strukturach  ISIS. Został zatrzymany na Śląsku. Proces toczy się w sali katowickiego sądu okręgowego na terenie koszar policji. Towarzyszą mu szczególne środki bezpieczeństwa. Dziennikarze przed wejściem na salę byli kilkakrotnie sprawdzani przez policję.

Według prokuratury Mourad T. był współpracownikiem werbownika ISIS, Abdelhamida Abbaouda, który odpowiadał za organizowanie zamachów w Europie Zachodniej. W 2015 r. Abbaoud został zabity przez francuską policję podczas obławy. Mourad T. pełnił funkcję zwiadowcy Abbaouda. Miał w telefonie m.in. instrukcje wytwarzania urządzeń wybuchowych, a także zdjęcia obiektów, w których bomby miały być użyte — podała Prokuratura Krajowa, która na początku marca poinformowała o skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko Marokańczykowi.

Zobacz także

Mourad T. odpowiada przed katowickim sądem m.in. za udział w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym — międzynarodowej organizacji terrorystycznej określanej jako Państwo Islamskie (ISIS). Grozi mu za to kara do 8 lat więzienia.

RadioZET.pl/PAP/DG 

C