Zamknij

Uszkodzono grób Kazimierza Kutza. Ktoś narysował krzyż na nagrobku

17.02.2020 11:13
Kazimierza Kutz
fot. PAP

Rodzina Kazimierza Kutza zawiadomiła policję ws. zniszczeń na jego grobie. Na płycie nagrobkowej znanego reżysera na jednym z katowickich cmentarzy ktoś wyrył znak krzyża. - To jest brak szacunku do miejsca spoczynku - mówi wdowa po artyście. 

O sprawie informuje "Dziennik Zachodni", aczkolwiek w mediach społecznościowych krążą już także zdjęcia porysowanego nagrobka na cmentarzu przy ul. Henryka Sienkiewicza w Katowicach. Widać na nim znak krzyża, mimo iż zmarły w grudniu 2018 roku reżyser deklarował się jako niewierzący, a pogrzeb odbył się w obrządku świeckim.

Data nie jest przypadkowa, ponieważ 16 lutego Kutz obchodziłby swoje 91. urodziny. Jego rodzina złożyła już zawiadomienie na policję, która zajmuje się sprawą i prowadzi śledztwo pod kątem zniszczenia mienia. Incydent skomentowała już w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" wdowa po reżyserze Iwona Świętochowska-Kutz.

To jest brak szacunku do miejsca spoczynku. Nie po to pochowałam mojego męża w Katowicach, by teraz ktoś robił takie rzeczy. Wydawało mi się, że daje go w ręce ludzi, którzy go szanują, którzy go cenią i kochają, że wrócił na swoją ziemię. A okazuje się, że wrócił w miejsce, gdzie ulega zniszczeniu. Tak nie może być. Nie ma na to mojej zgody. Jakie kroki teraz podejmę? Jeszcze nie wiem. Muszę spotkać się z rodziną, powiadomić moje dzieci o tych zniszczeniach

Iwona Świętochowska-Kutz

- Emocjonalnie jest to dla mnie bardzo trudne. Ktoś zranił całą naszą rodzinę, rozwalił moje serce. Nie pozwolę, by grób pozostał w takim stanie i nie pozwolę na dalsze jego niszczenie, bo to niszczenie nas wszystkich, a zwłaszcza pamięci mojego męża - powiedziała. 

Kim był Kazimierz Kutz?

Kazimierz Kutz był reżyserem i scenarzystą filmowym, jednym z najwybitniejszych twórców w historii polskiego kina (choć reżyserował także spektakle teatralne i telewizyjne). Był piewcą Śląska i właśnie tematyka związana z jego rodzinnym regionem stanowiła najważniejszy komponent jego twórczości.

Kazimierz Kutz nie żyje. Wybitny reżyser miał 89 lat

W swoim dorobku ma takie filmy, jak: "Sól ziemi czarne", "Perła w koronie", "Śmierć jak kromka chleba", "Zawrócony" czy "Pułkownik Kwiatkowski" oraz nagrody na najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą.

Od połowy lat 90. zajął się polityką. W latach 1997-2007 i 2011-15 sprawował mandat senatora, a w latach 2007-11 posła na Sejm. W latach 2001-05 był wicemarszałkiem Senatu, dwukrotnie powierzono mu także zaszczyt bycia marszałkiem seniorem Senatu. 

RadioZET.pl/Dziennik Zachodni/Facebook/Twitter