Zamknij

Kaucja za butelki i puszki. Możliwe rewolucyjne zmiany

Redakcja
20.09.2017 13:15
Kaucja za butelki i puszki. Możliwe rewolucyjne zmiany
fot. Pixabay

Rząd chce wprowadzić kaucję za puszki i butelki - w tym plastikowe. Jak informuje ''Gazeta Wyborcza'', branża recyklingowa zaproponowała, aby od początku 2018 roku można było oddawać butelki bez okazywania paragonu. W środę propozycją zajmuje się Senat.

Zagłosuj

Czy oddajesz butelki w sklepie?

Liczba głosów:

Jak pisze ''GW'', rządzący chcą, by Polacy przekonali się do wielokrotnego używania butelek. Zachęcić ma do tego wprowadzenie obowiązkowych kaucji. 

Informację gazety potwierdza Ministerstwo Środowiska. - Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zleciła analizę wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań. Wyłoniona w przetargu firma doradcza Deloitte do 29 listopada za 236 tys. zł sprawdzi, czy w Polsce jest to możliwe, pod kątem finansowym, organizacyjnym i prawnym. Przedstawi też, jak funkcjonuje taki system w wybranych krajach Unii Europejskiej – informuje Aleksander Brzózka, rzecznik resortu. 

Zobacz także

Obecnie sklepy pobierają kaucję za szklane butelki po piwie lub oranżadzie. Jednak w większości przypadków, by dokonać zwrotu, należy okazać paragon. Teraz ma się to zmienić. Butelki i puszki przyjmować mają wszystkie sklepy, bez żądania paragonów.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/DG