Zamknij

Zaufany człowiek prezesa PiS dał się nagrać. Kim jest Kazimierz Kujda?

Redakcja
05.02.2019 16:07

„To jedna z najważniejszych postaci układu Srebrna – PiS”. Tak o Kazimierzu Kujdzie pisze we wtorek „Gazeta Wyborcza”. Tego samego dnia ujawniła trzecią część tzw. taśm Kaczyńskiego.

Zaufany człowiek prezesa PiS dał się nagrać. Kim jest Kazimierz Kujda?
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

„Udzielał pożyczki Kaczyńskiemu, przyznawał dotację na geotermię o. Tadeusza Rydzyka. Dziś po raz trzeci jest prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” – pisze „Gazeta Wyborcza” o Kazimierzu Kujdzie po opublikowaniu we wtorek kolejnych „taśm Kaczyńskiego”

Zobacz także

Nowe stenogramy to dwie rozmowy austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera właśnie z Kujdą, szefem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Na taśmach opowiada m.in. o czasach, gdy był prezesem Srebrnej, ale w rzeczywistości sam nie podejmował żadnych decyzji, bo „musiał chodzić do prezesa Kaczyńskiego, rozmawiać, żeby się zgodził”.

Kim jest Kazimierz Kujda?

Kujda posiada solidne wykształcenie biznesowe. Studiował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, a studia magisterskie skończył na Wydziale Ekonomiki Produkcji Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, czyli w obecnej Szkole Głównej Handlowej. W 1986 roku obronił doktorat na PW, później zdobył jeszcze MBA w Centrum Kształcenia Menedżerów przy Wydziale Zarządzania UW. Mimo to jego karierę zdominowała polityka.

W 1995 roku został prezesem Srebrnej. Tę funkcję pełnił przez trzy lata. Potem został powołany do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jako prezes Srebrnej wrócił w latach 2008-15. Teraz zastępuje go żona Małgorzata.

Zobacz także

Rydzyk i Kaczyński mogli na niego liczyć

Ale nazwisko Kazimierza Kujdy stało się głośne również z innego powodu. To właśnie on zdecydował o przyznaniu ojcu Tadeuszowi Rydzykowi dotacji na odwierty geotermalne w Toruniu. W 2007 roku przeznaczył na to 27 mln zł. Faktycznie rząd PO-PSL zablokował tę dotację, ale w 2016 roku fundacja Lux Veritatis wygrała w tej sprawie w sądzie.

Z kolei w 2014 roku Kujda udzielił finansowego wsparcia Jarosławowi Kaczyńskiemu. Pożyczył mu wtedy 25 tys. zł, co prezes PiS uwzględnił w swoim oświadczeniu majątkowym.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/naTemat/MK