Zamknij

Kazimierz Ujazdowski z poparciem PO. Lewica wypomina "sprzeciw wobec aborcji i homofobię"

Redakcja
03.04.2018 21:07
Kazimierz Michał Ujazdowski
fot. PAP

Szef PO Grzegorz Schetyna zarekomenduje miejskim strukturom PO poparcie Kazimierza M. Ujazdowskiego w wyborach na prezydenta Wrocławia. Zaprosił też Ujazdowskiego do "gabinetu cieni" Platformy. Ujazdowski powiedział, że nie zgłasza akcesu do PO, ale chce uczestniczyć w jej pracach programowych. Krytycy tej decyzji wskazują, że Kazimierz Ujazdowski ma związki z Ordo Iuris, a w przeszłości chciał leczyć homoseksualistów. 

Początkowo partia Grzegorza Schetyny deklarowała poparcie dla Alicji Chybickiej, jako kandydatki PO na prezydenta Wrocławia. We wtorek Grzegorz Schetyna stwierdził, że "zarekomenduje" strukturom partii poparcie dla Kazimierza Ujazdowskiego. 

Krytyków tej decyzji jest wielu, głównie ze strony lewicowych działaczy i komentatorów. Jeszcze kilka lat temu Kazimierz Ujazdowski mówił: "Nie mylmy brutalnej propagandy postaw homoseksualnych z nawoływaniem do tolerancji. To jakieś szaleństwo i z punktu widzenia tego szaleństwa nasze rządy rzeczywiście będą czarną nocą". Ostro zareagowała jedna z aktywistek Strajku Kobiet Marta Lempart. "Po moim trupie Platformo" - napisała. 

Równie krytycznie o kandydaturze Kazimierza ujazdowskiego wypowiadają się m.in. Inicjatywa Polska, Razem i Zieloni. Działacz partii Razem Maciej Jabłoński wskazuje, że Ujazdowski współpracuje z Ordo Iuris, pisze listy do ONZ przeciwko aborcji i bronił "leczenia homoseksualizmu" w Parlamencie Europejskim. Oprócz tego Ujazdowski był jednym z inicjatorów listu, w którym sprzeciwiano zapisom dokumentu Komisja Praw Człowieka ONZ. Dokument zobowiązuje sygnatariuszy Międzynarodowej Konwencji w Sprawie Praw Obywatelskich i Politycznych (a więc również Polskę) do zapewnienia bezpiecznego dostępu do aborcji. 

Adrian Zandberg nie jest zaskoczony takim ruchem Grzegorza Schetyny. W swoich komentarzach na portalach społecznościowych stwierdza, że PO to partia, która wprowadziła "politykę na kolanach przed biskupami", a zatem "Platforma jest po prostu Platformą".

RadioZET.pl/KM